Wybór po siedmiu latach

W ciągu dwóch lat Bank Zachodni zamierza wydać na informatykę i telekomunikację 200 mln zł. Tegoroczne inwestycje pochłoną ok. 45 mln zł.

W ciągu dwóch lat Bank Zachodni zamierza wydać na informatykę i telekomunikację 200 mln zł. Tegoroczne inwestycje pochłoną ok. 45 mln zł.

Bank Zachodni SA z Wrocławia w 1991 r., jako jeden z pierwszych banków w Polsce, zaczął myśleć o wyborze i wdrożeniu zintegrowanego systemu bankowego. Jednak dopiero po siedmiu latach od rozpoczęcia pierwszego przetargu kierownictwo firmy zdecydowało się na wybór systemu Profile amerykańskiego Sancheza. W ciągu miesiąca lub dwóch powinna zostać podpisana oficjalna umowa między Bankiem Zachodnim a ComputerLandem, której główne warunki już uzgodniono. Wartość kontraktu wynosi ok. 17 mln USD. Zintegrowany system bankowy będzie wdrożony w ciągu 3 lat. Pierwsze oddziały rozpoczną w nim pracę już na początku 2000 r. Kontrakt będzie realizowany przy współpracy z firmą Digital Equipment Polska (obecnie Compaq Computer), która dostarczy sprzęt.

Piątka dla Sancheza

Umowę podpisano z ComputerLandem, jednak system sprzeda i wdroży wrocławska Elba SA. Jest to pierwszy jej kontrakt po podpisaniu w ubiegłym roku umowy partnerskiej z Sanchez Computer Associates, który kupił wtedy jednocześnie za 2,2 mln USD 22% udziałów we wrocławskiej spółce. Bank Zachodni jest piątym bankiem, który zakupił system Profile (po Banku Przemysłowo-Handlowym SA, Powszechnym Banku Kredytowym SA, Kredyt Banku BPI SA i Banku Handlowym w Warszawie SA).

"Działania departamentu technologii i informacji Banku Zachodniego koncentrowały się na znalezieniu takiego rozwiązania informatycznego, które byłoby zarówno rozwiązaniem zintegrowanym, jak i perspektywicznym, a więc docelowym. Pierwsze decyzje co do wyboru systemu podjęto w 1991 r. i wtedy zorganizowaliśmy przetarg" - twierdzą przedstawiciele departamentu technologii i informacji w Banku Zachodnim SA.

Pierwszy przetarg wstrzymano ze względu na brak dobrej oferty, spowodowany faktem, że tuż po przekształceniach 1989 r. oferenci mieli małe rozeznanie co do potrzeb polskiego rynku bankowego. Dotyczyło to zarówno jego stanu obecnego, jak i celów, które banki chciały osiągnąć w przyszłości. Ponadto przetarg odbywał się według formuły Banku Światowego, który przyznawał maksymalnie tyle samo punktów ze względu na zaawansowanie technologii i cenę pakietu. Producenci mogli więc zaoferować stare, ale za to tańsze rozwiązanie i wygrać kontrakt - twierdzą przedstawiciele wrocławskiego banku. Przed uruchomieniem drugiego przetargu dokonano więc poważnych zmian w jego procedurze.

Konkurencja przez informatykę

Nowy system ma przede wszystkim umożliwić Bankowi Zachodniemu konkurowanie z wchodzącymi w przyszłym roku na polski rynek bankami zachodnimi. Ma on pozwolić m.in. na wprowadzanie nowych usług. Dzięki systemowi scentralizowanemu operacje będą dokonywane za pośrednictwem sieci rozległej, bank będzie mieć jedną księgę główną, a klient stanie się klientem banku, a nie jedynie oddziału.

Bank Zachodni posiada obecnie na terenie Polski ok. 180 oddziałów, filii i ekspozytur (tzw. wyniesionych punktów obsługi). Od 1996 r. wszystkie wykorzystują oprogramowanie Zorba 2000 warszawskiego Softbanku. Zainstalowane jest ono na uniksowych serwerach ICL. Do 1996 r. bank był raczej instytucją regionalną, większość placówek znajdowała się na Dolnym Śląsku. Jednak po przejęciu Banku Głogowskiego (13 oddziałów) i Banku Rozwoju Rolnictwa - Rolbank (50), jego działalność obejmuje także część północną Polski.


TOP 200