Wybór na całe życie?

Tradycyjnie z NetWare

Tradycyjnie z NetWare

W tradycyjnym związku ze środowiskiem NetWare pozostajemy od końca lat 80., kiedy to na potrzeby obsługi 15 magazynów wdrożyliśmy wersję 2.12. Co ciekawe, przy niezbyt zaawansowanej technologii PC udało nam się uzyskać bardzo dużą wydajność całego systemu, właśnie dzięki NetWare. Wydajność i fakt, że produkt Novella był pierwszym systemem sieciowym, który działał pewnie w architekturze klient/serwer, spowodowały, że obecnie pod jego kontrolą pracuje w elektrowni ponad 600 maszyn.

Zastanawialiśmy się nad wyborem innej platformy. Unix cechuje się jednak małą wydajnością w środowisku PC, a Windows NT nie jest do końca stabilne. Nie oznacza to oczywiście, że nie przyglądamy się tym produktom; część aplikacji pracuje w testowych warunkach tych alternatywnych środowisk.

Kiedy patrzę na rozwój przedsiębiorstwa, jakim jest największa w Polsce elektrownia, produkująca 20% energii kraju, zauważam że system Novella doskonale dopasowuje się do naszych potrzeb. Pod koniec lat 90. potrzebujemy wieloprocesorowego systemu operacyjnego i NetWare jest tu jak znalazł. Co istotne, aplikacje w elektrowni pracują w czasie rzeczywistym; dzięki NetWare możemy przenieść dane bezpośrednio z produkcji na biurko zainteresowanych osób, inżynierów technologów i projektantów. NetWare świetnie się sprawdza w monitorowaniu parametrów urządzeń produkcyjnych, co przeczy mitowi o jego wyłącznie biurowym zastosowaniu.

Sieć elektrowni jest środowiskiem szybkim i różnorodnym. Składa się na nią m.in. 8 dwuprocesorowych serwerów Compaq Proliant 4500 i 5000 podłączonych przez FDDI do routera Wellfleet CN, sieć w budynkach i halach produkcyjnych zbudowana jest na popularnej skrętce i światłowodach. Dzięki odwzorowaniu struktury organizacyjnej (ok. 6000 pracowników ponad 100 wydziałów ) na drzewo NetWare Directory Services, administrowanie wieloserwerową siecią nie sprawia kłopotów. Użytkownicy pakietów oprogramowania finansowo-księgowego (dokumenty on-line z 5 lat), remontowego i produkcyjnego korzystają z baz danych tworzonych za pomocą narzędzi Btrieve, Scalable SQL i SQL Windows Gupty, które zawierają często ponad 2 mln rekordów w jednej tablicy. Wiele aplikacji na potrzeby zakładu tworzymy sami w Pascalu, C i Delphi Borlanda.

Co dalej? Myślę, że migracja na IntranetWare będzie naturalnym kierunkiem rozwoju sieci w elektrowni. Na pewno nie w tym, prawdopodobnie w przyszłym roku zdecydujemy się na wdrożenie nowego systemu Novella i tworzenie korporacyjnego intranetu. Środowisko hipertekstowe jest dla nas o tyle interesujące, że interfejs użytkownika nie jest najmocniejszą stroną systemów w Bełchatowie. Obecnie posługujemy się głównie interfejsami znakowymi. Trwają prace nad projektem takiego środowiska z wykorzystaniem przeglądarki Netscape'a i serwera Novella. Nie powiem, żebyśmy nie czekali na to rozwiązanie z niecierpliwością.

Piotr Pudelewicz jest dyrektorem Departamentu Informatyki w Elektrowni Bełchatów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200