Wybór aplikacji

Merchandiser

Epacta, Poznań

Ta aplikacja ma pomóc w rozwiązaniu jednego z podstawowych problemów występujących w działalności handlowej - kontroli stanów minimalnych.

Zwykle za kontrolę stanów odpowiadają handlowcy odwiedzający sklepy. Sprawdzają ekspozycję towaru i porównują dostępny asortyment ze stanami minimalnymi zapisanymi w umowach. Na ogół korzystają przy tym z papierowych formularzy. Po powrocie do biura wprowadzają dane do komputera, wysyłają e-mailem do centrali, gdzie napływające falami raporty są agregowane. Tak skonstruowany proces sprzyja powstawaniu błędów.

System Merchandiser ma eliminować te niedogodności. Dzięki aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym, wszystkie dane na temat stanów minimalnych mogą być wprowadzane jeszcze w sklepie. Ze względu na ograniczone zasoby aparatu handlowiec wybiera z systemu tylko podstawowe funkcje, tj. opis kodu produktu, kod klienta i stan. W drugą stronę, tj. na stację kliencką, przedstawiciel handlowy może ściągać indywidualne zestawienia dla każdego z punktów sprzedaży.

"System składa się z dwóch elementów: midletu Javy po stronie klienta i z modułu odpowiedzialnego za obsługę komunikacji i konwertowanie przychodzących danych do raportów" - mówi Andrzej Szmyt, prezes spółki Epacta. Jako moduł komunikacyjny wykorzystano aplikację opartą na Lotus Domino, jednak po stronie serwera może być używana praktycznie dowolna platforma (dane nadsyłane przez użytkowników telefonów konwertowane są przez serwlet do postaci akceptowanej przez każdą bazę danych, która posiada driver ODBC). Jedną z korzyści oparcia aplikacji na Lotus Domino była możliwość zastosowania w systemie Merchandiser mechanizmów autoryzacji znanych z platformy IBM. Dzięki technologii "over-the-air" kolejne aplikacje (midlety) mogą być zdalnie instalowane na urządzeniu mobilnym.

Epacta cały czas rozbudowuje system. Ostatnio do wersji na telefony komórkowe dodała funkcję "zadań", przypominających o wykonaniu pewnych dodatkowych zleceń podczas kolejnej wizyty w punkcie sprzedaży. Stworzyła także jego rozbudowaną wersję na komputery z Windows Mobile. W tej chwili trwają prace nad dodatkowymi funkcjami, m.in. integracją systemu Merchandiser z systemem nawigacji GPS. To mogłoby zostać wykorzystane jako narzędzie służące do optymalizacji, a także kontroli tras przedstawicieli handlowych.

Produkt: Merchandiser

Producent: Epacta

Podstawowa funkcjonalność: zarządzanie stanami magazynowymi w sieci sprzedaży

Główne technologie: Java 2 Micro Edition (klient) i Java (server)

Referencje: Grundfos Pompy

Cena licencji: od 40 tys. zł za 100 użytkowników

Waplane

Sofor, Finlandia/Floppy Computer Systems, Toruń

Firma znalazła sposób na udostępnienie starych aplikacji wykorzystywanych przez firmy na platformie mobilnej.

Kilka lat temu Floppy Computer Systems stanęła przed dylematem - przepisywać oferowane do tej pory aplikacje oparte na Lotus Domino, tak by działały na platformach mobilnych, czy też szukać rozwiązania pośredniego?

Na szczęście okazało się, że tworzenie aplikacji od nowa nie będzie konieczne. Floppy Computer związała się z fińską firmą Sofor, producentem systemu Waplane.

Waplane pełni funkcję warstwy pośredniej, łączącej mobilnego użytkownika z różnymi tradycyjnymi systemami. Ostatnia wersja produktu Waplane 2.5 oparta na IBM Webphere zapewnia dostęp do zasobów w trybie online, automatyczne rozpoznawanie typu i wersji urządzenia dostępowego i dostosowanie układu treści do rozmiaru wyświetlacza urządzenia mobilnego. "Waplane nie wymaga instalacji cienkiego klienta na urządzeniu przenośnym, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo całego rozwiązania" - mówi Krzysztof Łapacz, prezes Floppy Computer Systems.

Implementacja Waplane nie wymaga zmian po stronie baz danych ani inwestycji w sprzęt. Waplane korzysta praktycznie z wszystkich standardowych telefonów komórkowych i palmtopów.

Dzięki elastyczności Waplane odpowiada na potrzeby klientów, którzy często mają dość mgliście sformułowane wymagania i potrzeby względem rozwiązań mobilnych. Jako rozwiązanie pośrednie może zostać zintegrowane z istniejącą platformą, a także posłużyć jako podstawa zupełnie nowego rozwiązania.

Produkt: Waplane

Producent: Sofor, Finlandia

Podstawowa funkcjonalność: w oparciu o WAP/GPRS i terminalowy tryb pracy realizuje mobilny dostęp do systemów informatycznych

Technologie: IBM Websphere

Referencje: brak krajowych, za granicą m.in. Siemens i ABB

Cena: do 800 zł netto za użytkownika, w zależności od konfiguracji i funkcjonalności


TOP 200