Wybawiciel upadających spółek

Theo Paphitis miał trudne początki. W szkole mu nie szło, a pierwsze doświadczenia zawodowe nie przyniosły satysfakcji. Pomimo początkowych trudności udało mu się wykorzystać talent do interesów, budując warte dziesiątki milionów funtów imperium. Z wczesnych lat pozostała mu jednak słabość do ratowania tych, którzy są tarapatach.

Brytyjski multimilioner cypryjskiego pochodzenia Theo Paphitis rozpoczyna dzień od wypicia herbaty. Podobno, kiedy wstaje, jest zawsze w złym nastroju. Rozpogadza się dopiero na siłowni albo na domowym basenie, gdzie podczas ćwiczeń fizycznych obmyśla biznesowe strategie i podejmuje decyzje dotyczące nowych inwestycji. Paphitis lubi inwestować, zwłaszcza w dobra szybko zbywalne. Jest właścicielem jednej z największych sieci sklepów biurowych Ryman. Do niedawna posiadał też sieć butików z bielizną La Senza, którą sprzedał za przeszło 100 mln funtów. Teraz interesują go nieruchomości, sektor finansowy i różnego rodzaju start-upy. I samochody, ale te już tylko na prywatny użytek. Jego osobista kolekcja nowoczesnych pojazdów warta jest milion funtów.

Milioner z misją

Paphitis zasłynął przede wszystkim ze swojej umiejętności pojawiania się w firmach, które są o krok od upadku, i wyprowadzania ich na prostą. Kiedy zainteresował się Rymanem, firma była na skraju bankructwa. To była połowa lat 90. minionego stulecia.

Zobacz również:

  • CEO i kadra kierownicza nie przywiązują uwagi do haseł
  • Niedobór chipów potrwa do 2024 r. - przewiduje Intel
  • Nowa prezes Equinix
Wybawiciel upadających spółek

Theo Paphitis

Paphitis przeanalizował sytuację działającej od ponad 100 lat na rynku firmy, wprowadził zmiany, uruchamiając sprzedaż przez zamówienia z domowych katalogów a potem sklep internetowy i w ten sposób uratował jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku brytyjskim marek. Akcesoria biurowe Ryman sprzedawano w Londynie już od końca XIX wieku, początkowo tylko w sklepie na Great Portland Street. Teraz można je dostać na głównej ulicy handlowej większości miast na wyspie.

Podobnie było z firmą Red Letter Days, która zajmuje się organizacją wszelkiego rodzaju przyjęć, jedno- czy dwudniowych wypadów, niespodzianek dla pracowników firm i przyjaciół. Kiedy Paphitis zainteresował się biznesem, ten był w opłakanych stanie. Cypryjczyk zainwestował w organizację wspólnie z kolegą, multimilionerem Peterem Jonesem, wyciągając ją z dna bankurctwa w 2005 r. i czyniąc z niej rentowne przedsięwzięcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200