Wszystko w jednym

Przełącznik 3Com PathBuilder S400 integruje transmisję faksów, głosu i danych. Pełni też funkcje routera, firewalla i serwera sieci wirtualnych.

Przełącznik 3Com PathBuilder S400 integruje transmisję faksów, głosu i danych. Pełni też funkcje routera, firewalla i serwera sieci wirtualnych.

3Com przedstawił nowy przełącznik WAN, integrujący obsługę sieci wirtualnych, równoległej transmisji danych, głosu i faksów, a także wieloprotokołowego routingu. PathBuilder S400 jest przeznaczony do pracy w oddziałach średnich i dużych firm, jako rozwiązanie łączące się w ramach sieci rozległej z większymi koncentratorami PathBuilder S600 i S700, pracującymi w ich centralach. Urządzenie było prezentowane po raz pierwszy podczas targów Networld+Interop. Na rynku ma być dostępne dopiero w III kwartale br.

Sieci wirtualne

PathBuilder S400 obsługuje do 256 równoległych wirtualnych połączeń realizowanych zarówno w trybie site-to-site, jak i client-to-site. Kanały wirtualne budowane są na podstawie standardowych technologii tunelowania IP z wykorzystaniem szyfrowania 56-bitowym kluczem DES lub 168-bitowym 3DES (w zależności od zakupionej wersji oprogramowania systemowego 3Com Enterprise OS). Klientami korzystającymi z możliwości budowania połączeń wirtualnych mogą być 3Com Dynamic Access VPN Client, oparty na protokole IPSec, oraz dostępny w każdej wersji systemu Windows klient protokołu PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol).

Bezpieczeństwo sieci, na której obrzeżu pracuje przełącznik 3Com, jest gwarantowane dzięki wbudowanemu w urządzenie programowemu firewallowi, certyfikowanemu przez ICSA.

Głos w sieci

PathBuilder S400 jest wyposażony w dwa porty 10/100 Mb/s, umożliwiające włączenie urządzenia do Ethernetu. Oferuje także dwa porty na moduły rozszerzeń, pozwalające na komunikację w ramach sieci rozległej, oraz trzy na moduły głosowe, umożliwiające podłączenie analogowych telefonów lub faksów. Łącznie do nowego koncentratora można podłączyć ok. dwunastu telefonów analogowych (z użyciem trzech 4-portowych modułów).

Rozmowy telefoniczne mogą być przesyłane za pomocą protokołów Voice over IP (VoIP) i Voice over Frame Relay (VoFR). Faksy są przesyłane siecią z wykorzystaniem technologii Fax over IP (FoIP). PathBuilder S400 obsługuje podstawowe standardy komunikacji głosowej w sieciach komputerowych, takie jak G.711 PCM (przesyłanie za pośrednictwem pasma 64 Kb/s), G.723.1 (5,3 i 6,3 Kb/s) oraz G.165 (usuwanie echa). Wyposażone jest także w funkcje obsługi tonowego wybierania, sygnalizacji DTMF oraz wykrywania połączeń modemowych.

PathBuilder pełni także funkcję routera, umożliwiającą routowanie danych z użyciem protokołów IP, IPX i AppleTalk. Zawiera także obsługę funkcji policy switching, która pozwala wybierać mu medium najbardziej odpowiednie do danego rodzaju komunikacji. Po rozpoznaniu rodzaju przesyłanych pakietów przełącznik kieruje je łączami Frame Relay, VPN lub liniami T1 - w zależności od zasad obsługi ruchu sieciowego określonych przez administratora.

PathBuilder S400 obsługuje także transmisje multimedialne, realizowane np. za pomocą protokołu Multicast IP.

Za trzy miesiące PathBuilder S400 ma być dostępny w III kwartale br. Jego cena w zależności od konfiguracji ma wynosić 3500-8000 USD.


TOP 200