Wszystko pod kontrolą

Czy opłaca się monitorować? Śledzenie warunków panujących w centrum danych wiązać się będzie z wydatkiem na czujniki i oprogramowanie. Jak przy każdym koszcie pojawia się pytanie, czy warto go ponieść?

By odpowiedzieć na to pytanie, spróbujmy się zastanowić, co się stanie, gdy warunki panujące w serwerowni zmienią się, a my nie dowiemy się o tym w porę. Awaria klimatyzatora w najlepszym razie zakończy się wyłączeniem urządzeń, w wariancie gorszym z niektórymi z tych urządzeń będziemy musieli się pożegnać na zawsze. Tak czy inaczej, sam przestój wywołany taką przygodą okaże się kosztowny. A co się wydarzy w przypadku pojawienia się w tym pomieszczeniu ognia bądź wody? Co stanie się z danymi? Jeśli nie stać nas na przestój (downtime) i naprawę urządzeń, musimy wiedzieć natychmiast o każdej anomalii pojawiającej się w centrum danych. Monitorowanie powinno się odbywać już na poziomie szaf - czasami takie problemy, jak podwyższona temperatura, pojawiają się lokalnie.

Co powinniśmy monitorować?
Zbyt niska wilgotność zwiększy ryzyko gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, które mogą uszkodzić urządzenia elektroniczne. Zbyt wysoka zaś wilgotność może zaowocować korozją elementów, zaś w połączeniu z niską temperaturą może spowodować skraplanie się pary kondensacyjnej i zwarcie.

Wszystko pod kontrolą
Monitorowanie parametrów jest szczególnie ważne, gdy do chłodzenia serwerowni wykorzystujemy tzw. klimatyzację komfortu. Jej wydajność znacząco spadnie przy wysokich upałach, zaś przy ostrych mrozach po prostu się wyłączy. Wielu producentów wyposażenia centrów danych oferuje oprogramowanie do monitorowania i zarządzania infrastrukturą. Dostępne czujniki serwują dane w postaci plików XML czy za pomocą protokołu SNMP - każdy dobry program do monitorowania usług sieciowych powinien dać się przystosować do odczytu danych z tego typu urządzeń. Czujniki wykrywania wody warto zainstalować nie tylko w serwerowni, ale także w pomieszczeniu znajdującym się nad nią. Dzięki temu mamy większe szanse na szybszą i bardziej skuteczną reakcję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200