Wszystko o sieciach

Przejęcie firmy Shiva przez Intela i zapowiedź współpracy Novella z Lucent Technologies to największe wydarzenia zakończonych przed tygodniem targów Networld+Interop.

Przejęcie firmy Shiva przez Intela i zapowiedź współpracy Novella z Lucent Technologies to największe wydarzenia zakończonych przed tygodniem targów Networld+Interop.

Tradycyjnie w październiku uwaga specjalistów od sieci komputerowych skupiona była na Atlancie. Odbywające się tam targi Networld+Interop są bowiem największą imprezą, poświęconą technologiom sieciowym. Wielu producentów wybiera Atlantę, by poinformować o nowych produktach, zawartych porozumieniach i przejęciach innych firm.

Najbardziej spektakularne wydarzenie N+I '98 to informacja podana w pierwszym dniu targów o przejęciu firmy Shiva przez Intela. Procesorowy koncern zapłacił 185 mln USD za czołową firmę na rynku rozwiązań zdalnego dostępu i wirtualnych sieci prywatnych.

Novell i Lucent Technologies natomiast zawarły umowę dotyczącą integracji usług katalogowych NDS i urządzeń sieciowych Lucenta. Administratorzy będą mieli możliwość bezpośrednio z poziomu aplikacji NWAdmin zarządzać nie tylko użytkownikami, udostępnionymi folderami i serwerami, lecz także routerami i przełącznikami Lucenta.

Rośnie Gigabit

Na tegorocznych N+I można było także zobaczyć urządzenia pracujące w "młodym" standardzie Gigabit Ethernet. Najbardziej aktywne w tym zakresie są firmy 3Com, Cabletron i Lucent. Pierwsza z nich zaprezentowała przełącznik sieci szkieletowej CoreBuilder 9000 (opisany w nr. 40 CW), druga zaś - nowe moduły gigabitowe do urządzeń z rodziny SmartSwitch. Lucent przedstawił przełącznik Cajun P550, który może być wyposażony w 24 porty gigabitowe lub 120 portów 10/100 Mb/s.

Według szacunków firmy analitycznej Dataquest, wartość rynku Gigabit Ethernet w 2001 r. ma wynosić ok. 1,3 mld USD, co oznacza sprzedaż ponad 1,5 mln portów gigabitowych rocznie. W pierwszej połowie br. wartość sprzedaży urządzeń gigabitowych wyniosła zaledwie ok. 20 mln USD.

Czas małych firm

Na targach Networld+Interop pojawia się wiele małych firm, oferujących zazwyczaj jeden, wysoko specjalizowany produkt. Mają one nadzieję, że ich technologia zostanie dostrzeżona w gronie kilkuset wystawców nie tylko przez klientów, ale przede wszystkim przez potentatów rynku sieciowego. Jeśli technologia okaże się innowacyjna, jest prawdopodobne, że może ją przejąć większy producent.

Jedną z takich firm jest Redstone Communications, która zaprezentowała router, pozwalający na bardzo szybką transmisję danych, co umożliwiło wyposażenie go w dodatkową usługę, polegającą na wyróżnianiu niektórych pakietów wg typu przenoszonych przez nie danych. Router RX 700 może rozpoznawać i dzielić strumienie danych na podstawie adresu źródłowego i docelowego, typu protokołu (np. UDP) lub też poprzez odczytywanie stanu bitu ToS (Typo of Service), określanego przez urządzenia sieci lokalnej.

Router potrafi automatycznie buforować dane o różnych priorytetach w różnych kolejkach i na podstawie ich sumarycznej objętości dynamicznie dzielić dostępne pasmo sieciowe w określonych proporcjach na rzecz transmisji danych o różnych priorytetach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200