Wszystko na IP

Istotną zauważalną tendencją były inwestycje w rozbudowę szkieletów sieci przez operatorów internetowych. Do takich należy zaliczyć m.in. firmę Formus, która w budowę swojej sieci transmisji danych w Polsce zainwestowała kilkadziesiąt milionów dolarów. Przykładem tego, jak zmienia się rynek usług internetowych w Polsce (a co za tym idzie inwestycji w tym sektorze), jest powstanie takich firm, jak tp.internet czy Poland.com. Internet zaakceptowały również firmy najbardziej hermetyczne, np. banki, które w ub.r. udostępniły możliwość obsługi rachunków oszczędnościowych i inwestycyjnych za pośrednictwem tej sieci.

Rok oczekiwania

Rok 1999, wbrew wcześniejszym zapewnieniom Microsoftu, nie przyniósł premiery długo oczekiwanego systemu Windows 2000 znanego z wcześniejszych zapowiedzi jako Windows NT 5.0. Niemniej firma ta również w Polsce robiła wiele, by system został szybko zaakceptowany przez rynek. Na całym świecie odbywały się seminaria techniczne, które miały przygotować informatyków do wdrożenia nowej platformy. Gorącym tematem były także spekulacje wokół kosztów migracji do Windows 2000. Firmy analityczne prześcigały się w opracowywaniu raportów, według których na wdrożenie nowego systemu na stacjach roboczych trzeba wydać od kilkuset do 1500 USD na każdy komputer.

Technologią, która nie znalazła w ub.r. wielu nabywców, a która dokonała milowego kroku w swoim rozwoju, jest technologia lokalnych sieci bezprzewodowych. W roku 1999 na rynek trafiły bowiem pierwsze rozwiązania, umożliwiające budowę bezprzewodowych sieci lokalnych, oferujących w oparciu o standard IEEE 802.11 transmisję o przepustowości 11 Mb/s - pięciokrotnie szybszą niż w przypadku poprzedniej generacji tych sieci. Rozwiązania bezprzewodowe w tym standardzie oferują już wszyscy liczący się producenci sieciowi. Należy się spodziewać, że technologia ta spopularyzuje się w ciągu dwóch najbliższych lat - zarówno jako rozwiązanie umożliwiające budowanie sieci lokalnych pozwalających na pełną mobilność pracownika, jak i pozwalające na łączenie z zastosowaniem specjalnych anten odległych budynków nie mających łączności kablowej.

Technologią, która wciąż nie może znaleźć powszechnego zastosowania, są sieci wirtualne VPN. Jednym z powodów ich braku istnienia w Polsce jest to, że w Polsce nie ma szybkich sieci publicznych, które posłużyłyby jako podstawa do realizacji bezpiecznych połączeń wirtualnych, gwarantujących określoną przepustowość między dwoma punktami.

Telefonia IP

Ogromnym zainteresowaniem i nielicznymi praktycznymi implementacjami w Polsce może się pochwalić technologia transmisji głosu w sieciach pakietowych. Rok 1999 był pod tym względem przełomowy, w czym udział mają zarówno tradycyjne firmy sieciowe, takie jak Cisco i Motorola, jak i główni producenci sprzętu telekomunikacyjnego, którzy promując rozwiązania umożliwiające integrację PBX-ów z sieciami pakietowymi zwiększyli zrozumienie i akceptację dla rozwiązań, proponowanych przez mało wiarygodnych dotychczas w tej dziedzinie producentów sieciowych.

Rok 1999 był przełomowy nie tylko dla technologii, umożliwiających tranzyt głosu w sieciach pakietowych (czyli przesyłanie w celach oszczędności głosu obsługiwanego przez tradycyjne centrale telefoniczne sieciami pakietowymi), ale także dla telefonii IP realizowanej całkowicie w oparciu o sieci komputerowe (IP zainstalowano już w słuchawce telefonu). Jedyną firmą, która zdążyła wdrożyć tę technologię w Polsce w ubiegłym roku, był Polkomtel SA. Obecnie na większą skalę wdraża ją także Howell SA.

Rozwiązanie to, przynoszące długofalowo znaczne oszczędności dla firm wielooddziałowych, ma szansę spopularyzować się w najbliższym roku.

Reorganizacje rynku

Miniony rok, w porównaniu z 1998 r., nie był tak spektakularny pod względem liczby i wielkości wzajemnych przejęć firm sieciowych. Nie oznacza to jednak, że rynek sieciowy się nie zmieniał. Ubiegły rok upłynął pod znakiem reorganizacji. Z Cabletrona został wydzielony dział odpowiadający za rozwijanie systemu zarządzania Spectrum. Później firma wyodrębniła kolejne działy, które funkcjonują już jako niezależne firmy.

Początek 2000 r. przyniósł kolejne sensacje. Daleko posuniętą reorganizację rozpoczął 3Com, który zaprzestał produkcji części ze swoich korporacyjnych produktów. Wydzielenie działu sieci korporacyjnych zainicjował też Lucent Technologies.


TOP 200