Wszystko dla sieci

Znaczenie rozwiązań sieciowych i telekomunikacyjnych rośnie z każdym rokiem. Dowodem tego był ostatni CeBIT '95, i Infosystem '95. Zwiększenie powierzchni zajmowanej przez firmy teleinformatyczne, włączenie do imprez targowych konferencji i wystawy Polman '95 oraz oferty rozwiązań sieciowych w co drugim stoisku, to tylko niektóre oznaki niebywałego wzrostu zainteresowania tzw. teleinformatyką.

Znaczenie rozwiązań sieciowych i telekomunikacyjnych rośnie z każdym rokiem. Dowodem tego był ostatni CeBIT '95, i Infosystem '95. Zwiększenie powierzchni zajmowanej przez firmy teleinformatyczne, włączenie do imprez targowych konferencji i wystawy Polman '95 oraz oferty rozwiązań sieciowych w co drugim stoisku, to tylko niektóre oznaki niebywałego wzrostu zainteresowania tzw. teleinformatyką.

Targom po raz kolejny towarzyszyła konferencja i wystawa "Miejskie Sieci Komputerowe w Nauce i Gospodarce - Polman '95". W stosunku do edycji ubiegłorocznej struktura konferencji nie uległa zmianie. Jej główną część stanowiły referaty ukazujące doświadczenia środowisk naukowych budujących sieci miejskie i rozwijających ich usługi. Szczególny nacisk położono na ukazanie problemów związanych z technologią ATM, usługami sieciowymi i przetwarzaniem rozproszonym. Na podkreślenie zasługuje fakt pojawienia się działań zmierzających w kierunku upowszechnienia dostępu do sieci miejskich. Jednym z nich jest inicjatywa TP S.A. w zakresie budowania MAN o publicznym dostępie. Innym, ukazanym na przykładzie Poznańskiej Telewizji Kablowej, jest możliwość dostępu do sieci miejskiej z sieci telewizji kablowej.

Udział w realizacji kontraktów MAN to spokojna przyszłość dla firmy telekomunikacyjnej. Na razie trwają prace nad rozwojem sieci MAN w 11 ośrodkach na terenie Polski, ale możliwości rozwoju tego sektora rynku są praktycznie nieograniczone. Nic więc dziwnego, że konferencji Polman towarzyszyła wystawa rozwiązań dla sieci miejskiej, na której zaprezentowało swoje produkty 21 firm z kraju i zagranicy. Były to m.in.:

- - oferujący produkty firmy 3COM;

- ATM - prezentujący produkty Fore Systems do budowy sieci w standardzie ATM oraz oprogramowanie sieciowe firmy Cabletron Systems;

- Ericsson - potentat telekomunikacyjny oferujący produkty z zakresu przewodowej i ruchomej łączności w sieciach publicznych i prywatnych;

- i Techmex Int. - oferujące usługi z zakresu integracji systemów.

Nie zabrakło też w tym kręgu wystawców Microsoftu - z pakietem aplikacji serwerowych BackOffice oraz Novella - oferującego poza najnowszą wesją NetWare 4.1, także ManageWise, najnowszy produkt do zarządzania sieciami.

Atrakcją wystawy było to, że prezentowane przez wystawców urządzenia były podłączone do wystawowej sieci FairNet, a za jej pośrednictwem do POZMANA i Internetu. Zarządzanie systemem odbywało się za pomocą programu Spectrum firmy Cabletron Sys. pracującego na serwerze komunikacyjnym SGI Challenge w Poznańskim Centrum Super Komputerowoýsieciowym.

W przeciwieństwie do CeBIT '95, gdzie Internet nie był praktycznie demonstrowany, na Infosystemie prezentowało go kilka firm. Przede wszystkim dotyczy to warszawskiej firmy ATM, która podczas wystawy zapoznawała z możliwościami dostępu do światowej sieci za pośrednictwem Internetu Komercyjnego. Zaprezentowano także program ExploreOnNet firmy FTP Software, umożliwiający dostęp do Internetu poprzez telefon. W stoisku ATM zainstalowano najnowszy produkt Silicon Graphics - serwer WebForce - wyposażony w standardowe narzędzia do tworzenia i dystrybucji prezentacji w standardzie WWW.

Sun Microsystems zaprezentował swoje serwery sieciowe Netra do zarządzania sieciami PC wraz z prostym dostępem do Internetu oraz oprogramowanie FireWall 1.0 - program zabezpieczający dane w Internecie przed niepowołanym dostępem.

Wśród wielu firm w hali telekomunikacyjnej wystawiali się nie tylko Alcatel i Siemens, ale także , ze swą rewelacyjną technologią łączenia światłowodów. Nie mogło też zabraknąć polskiej firmy DGT i jej nagrodzonej godłem "Teraz Polska" cyfrowej centrali telefonicznej.

W każdej jednak kategorii oferowanych produktów oferta jest znacznie bogatsza. Centrale telefoniczne oferowało 30 firm, aparaty telefoniczne - 20, światłowody - 30 itd. itd. Jednym zdaniem, coraz więcej firm widzi szanse na powodzenie biznesu telekomunikacyjnego.


TOP 200