Wszystko co potrójne jest doskonałe

Triple play staje się codziennością - potrójną usługę zaczyna oferować Telekomunikacja Polska. Równie ciekawe pomysły na szerokopasmowy biznes powstają na styku społeczności internetowych i portali.

Triple play staje się codziennością - potrójną usługę zaczyna oferować Telekomunikacja Polska. Równie ciekawe pomysły na szerokopasmowy biznes powstają na styku społeczności internetowych i portali.

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożyła na Telekomunikację Polską 100 mln kary za opóźnienie rozdzielenia oferty usług dostępu do Internetu Neostrada tp i usług telefonicznych. Zbiegło się to w czasie z ogłoszeniem nowej potrójnej oferty tego operatora. Od 16 października 2006 r. TP będzie oferować Internet, telefon i telewizję w jednym kablu w ramach usługi Multipakiet tp. To walka o nowe źródła przychodów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku telekomunikacyjnym, na którym - pod wpływem dostawców telefonii IP - standardem staną się wkrótce darmowe rozmowy telefoniczne. Siłą rzeczy to również wyzwanie rzucone telewizjom kablowym, takim jak Multimedia, Aster czy UPC, które od czasu gdy uruchomiły potrójną usługę nazywają się operatorami szerokopasmowymi.

Omne trinum perfectum

Wady i zalety oferty IPTV i Web/PC

Wady i zalety oferty IPTV i Web/PC

W ocenie zarządu TP w zasięgu usługi zintegrowanej jest 2 mln gospodarstw domowych w Polsce. Szacuje się jednak, że dotychczas tylko ok. 60 tys. pakietów triple play zostało sprzedanych, z czego na Multimedia Polska przypada aż 24 tys. TP postanowiła zatem być nie tylko operatorem telewizji kablowej, ale przede wszystkim świadczyć potrójną usługę.

Multipakiet tp łączy trzy usługi: telewizję, Internet i telefonię. Dzięki temu za pośrednictwem linii telefonicznej będzie można oglądać programy telewizyjne w jakości DVD, bez konieczności montowania anteny satelitarnej. Pakiet podstawowy zawiera 20 kanałów TV. Za dodatkową opłatą TP dodaje 75 kanałów z oferty Cyfry+. Dostępne stanie się również wideo na życzenie (Videostrada tp), gdzie użytkownik płaci za wypożyczenie filmu lub programu oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu bez blokowania linii telefonicznej.

Te usługi mają być tańsze nawet o 40% niż gdyby je kupować oddzielnie. W promocji abonament kosztować będzie od 29 zł z VAT przez pierwsze sześć miesięcy. "Atrakcyjny upust cenowy zachęci znaczną grupę klientów do sięgnięcia po naszą ofertę triple play" - twierdzi Kornelia Mathea, dyrektor Dywizji Usług dla Domu TP. Należy podkreślić, że transmisja telewizyjna w żadnym razie nie koliduje z dostępem do Internetu. Tutaj często zachodzi pomyłka między technologią IPTV a Web/PC.

Konkurencyjny VoIP

Tymczasem użytkownicy bezprzewodowego dostępu do Internetu nieustannie natrafiają na sieć bezprzewodową, do której nie mogą się zalogować. Dlaczego? - takie pytanie zadał sobie Martin Varsavsky, tworząc system Fon. Jego hiszpańska spółka Fon promuje model społecznego, bezprzewodowego dostępu do Internetu. By stać się członkiem tej internetowej społeczności, należy kupić modem za 5 euro, który dzieli łącze szerokopasmowe na dwa kanały - prywatny i ogólnodostępny. Można też zainstalować specjalne oprogramowanie, które przejmuje kontrolę nad routerami Linksys i Buffalo.

W Polsce umowę o współpracy z Fon podpisał niedawno Onet.pl. Jeszcze w tym roku zacznie promować ten model sprzedaży usług Wi-Fi. "Liczymy na to, że do sieci Fon przyłączy się w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy osób" - mówi Łukasz Wejchert, prezes zarządu Grupy Onet.pl. Spółka chce stworzyć też sieć hot spotów, w których użytkownicy sieci Fon będą mogli podłączyć się do Internetu. Na razie wśród polskich klientów Fon znajdziemy takie instytucje, jak Komitet Badań Naukowych (albo raczej to co z niego zostało).

Onet.pl wzbudza szacunek pomysłami na biznes szerokopasmowy. Nieustannie rozgląda się po świecie i szuka niszowych spółek z ciekawymi produktami. Tak m.in. natrafił na szwedzki Rebtel Networks, dzięki któremu można taniej dzwonić z komórki na cały świat za zryczałtowaną opłatą ok. 3 zł (1 USD) tygodniowo. W OnetRebtel ponosi się tylko koszt rozmowy lokalnej. Jak to możliwe? Użytkownik z Polski dzwoni na lokalny numer dostępowy. Następnie rozmowa jest transmitowana za granicę za pośrednictwem Internetu i rejestrowana jako rozmowa lokalna. Możemy otrzymać tyle numerów dostępowych, ilu mamy rozmówców w kontaktach w bazie OnetRebtel. Dzwoniąc za granicę wybieramy zamiast numeru rozmówcy lokalny numer telefonu, który w bazie OnetRebtel jest mu przyporządkowany. Dzięki OnetRebtel oszczędności w opłatach za połączenia sięgają 90%.

Rozmowy za friko

Inni nie pozostają w tyle. Spółka Datera uruchomiła w październiku platformę FreecoNet, która umożliwia prowadzenie darmowych rozmów telefonicznych przez zwykły telefon. Do wykonywania bezpłatnych rozmów konieczny jest dostęp do Internetu, terminal VoIP, zarejestrowanie numeru w systemie FreecoNet i wnoszenie opłaty abonamentowej w wysokości 1,95 zł. Nowi użytkownicy mogą testować system do trzech miesięcy za darmo. Firma chce wejść z usługą na rynki anglojęzyczne (Wlk. Brytania, Australia, Stany Zjednoczone i Kanada), a w przyszłym roku całej Unii Europejskiej.

W momencie wybrania numeru za pośrednictwem terminala VoIP system sprawdza, czy dany numer jest zarejestrowany w bazie danych FreecoNet lub innej światowej bazie numerów telefonicznych (e164.org i e164.arpa). Jeśli tak, połączenie zestawiane jest przez Internet bezpłatnie. Jeśli FreecoNet nie może odnaleźć numeru, połączenie zestawiane jest za pośrednictwem operatora telekomunikacyjnego, z którego usług korzysta użytkownik. Podobnie odbywa się to w drugą stronę. Użytkownik nie pozbywając się swojego dotychczasowego numeru telefonu może odbierać połączenia przychodzące z Internetu za pośrednictwem telefonu domowego.

<hr>Podczas III Forum na rzecz usług szerokopasmowych, które odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2006 r., przyznamy specjalną nagrodę Szeroki pas w trzech kategoriach: najciekawsza usługa rynku szerokopasmowego, najciekawszy produkt rynku szerokopasmowego i najciekawsze przedsięwzięcie rynku szerokopasmowego. Regulamin konkursu:http://broadband2006.computerworld.pl . Zgłoszenia: szerokipas@idg.com.pl


TOP 200