Wszystkiemu winni piraci

Sprzedaż "muzycznych" płyt CD spadła w ciągu ubiegłego roku o 8,9% - wynika z raportu przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers i RIAA. Zdaniem przedstawicieli organizacji, przyczyną spadku jest działalność internetowych piratów.

W raporcie zwrócono uwagę, iż tempo spadku sprzedaży płyt cały czas rośnie - w 2002 r. spadek wzrósł o 2,5%. Wpływy ze sprzedaży muzyki wyniosły w ubiegłym roku 12,6 mld USD - o 8,2% mniej niż rok wcześniej.

Zdaniem Hilary Rosen, szefowej RIAA, głównym powodem tak wyraźnego spadku sprzedaży wydawnictw muzycznych jest działalność piratów fonograficznych - głównie internetowych. Rosen zapowiedziała, że w obliczu tak fatalnych statystyk RIAA podejmie nowe kroki, których celem będzie ograniczenie nielegalnego kopiowania i dystrybuowania muzyki. Będą to m.in. akcje uświadamiania konsumentów, przewiduje się również zacieśnienie współpracy z wymiarem sprawiedliwości.

Zobacz również:

  • Widełki płacowe będą standardem w Europie - i to nie tylko w branży IT
  • 5 najistotniejszych zmian zgłoszonych przez e-Izbę w projekcie ustawy „Polska cyfrowa. Pakiet zmian 2022”
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200