Wszystkie aplikacje na jednej szynie

Sonic Software oferuje infrastrukturę do integracji wielu aplikacji, opartą na modelu usług rozproszonych.

Sonic Software oferuje infrastrukturę do integracji wielu aplikacji, opartą na modelu usług rozproszonych.

Wszystkie aplikacje na jednej szynie

Architektura SonicQX

Integracja aplikacji, zarówno wewnętrzna, jak i wykraczająca poza przedsiębiorstwo, to zadanie wymagające sporego nakładu prac związanych z obsługą komunikacji. Na rynku jest wiele systemów do komunikacji synchronicznej i asynchronicznej, które w połączeniu z programami do transformacji komunikatów zapewniają bezpieczną integrację dwóch aplikacji.

Gorzej, gdy trzeba połączyć więcej aplikacji i systemów. Wprawdzie wielu dostawców oferuje centralne brokery integracyjne, wymieniające i przekształcające komunikaty między aplikacjami, ale są to na ogół produkty kosztowne, wymagające wielu prac programistycznych. Dodatkowy problem polega na tym, że brokery na ogół nie nadają się do integracji aplikacji poza granicami wytyczonymi przez zapory ogniowe przedsiębiorstwa.

Szyna usługowa

W elektronice szyna to zestaw przewodów sygnałowych, do których w każdej chwili można dołączać dowolne urządzenie posługujące się tym samym zestawem sygnałów. Należąca do Progress Software firma Sonic opracowała pakiet SonicXQ, który w zamyśle twórców ma stanowić "szynę, do której dołącza się aplikacje".

SonicXQ zastępuje centralny broker integracyjny rozproszoną strukturą komunikacyjną Enterprise Service Bus (ESB). Szyna jest oparta na programach do komunikacji asynchronicznej z serii SonicMQ oraz zestawie usług do kierowania komunikatów XML wg ich zawartości i transformacji do postaci wymaganej przez aplikację docelową.

W szynie usługowej SonicXQ odpowiednikiem sygnałów szyny elektronicznej są usługi, opisane zgodnie ze standardami. Sonic Software wykorzystuje język WSDL, chociaż nie korzysta z mechanizmów UDDI ani centralnego repozytorium do rejestrowania i wykrywania usług Web w sieci. Wynika to z przeznaczenia systemu - ma on służyć do statycznego integrowania aplikacji, nie zaś dynamicznego ich zestawiania z usług dostępnych w sieci. Szyna usługowa SonicXQ ESB zawiera elementy do obsługi trzech głównych obszarów: komunikacji, integracji, przetwarzania.

Struktura komunikacyjna

Podstawą ESB jest pakiet SonicMQ zapewniający komunikację asynchroniczną (metodą kolejkowania komunikatów) między węzłami szyny. Pozwala ona tworzyć niezawodne, chociaż luźno powiązane systemy, które mogą współpracować nawet w sieciach o dużej zawodności, takich jak Internet. Podobnie jak inne pakiety do komunikacji asynchronicznej (IBM MQSeries, MSMQ), SonicMQ realizuje różne opcje dostarczania komunikatów, niezależnie czy w chwili wysyłania go użytkownik jest dostępny w sieci czy nie.

SonicMQ pozwala na publikowanie i abonowanie komunikatów, co zapewnia komunikację typu "jeden-do-wielu".

W szynie może z sobą współpracować wiele węzłów komunikacji SonicXQ, z których każdy zawiera serwer SonicMQ. Producent oferuje mosty do łączenia kolejek SonicMQ z innymi pakietami do komunikacji synchronicznej. Bezpieczeństwo jest realizowane na poziomie protokołu komunikacyjnego HTPP za pomocą znanych metod szyfrowania i utajniania informacji.

Standardowa integracja

Szyna ESB wspiera zarówno standardy usług Web, jak i J2EE Connector Architecture (JCA). Dostęp do aplikacji korzystających z serwera aplikacyjnego J2EE jest możliwy za pośrednictwem komunikatów JMS lub przy użyciu sterowników zgodnych z JCA. Sterowniki te są dostępne dla większości aplikacji biznesowych, a nawet jeśli dla danej aplikacji nie ma sterownika, specyfikacja JCA umożliwia samodzielne jego napisanie. Do pakietu SonicXQ jest dołączony sterownik do aplikacji opartych na serwerze BEA WebLogic.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200