Wszyscy za jednego

Do grona firm wspierających system operacyjny Linux dołączył Lotus, który przeniesie na tę platformę SmartSuite i Notes/Domino. Swoje poparcie zaoferował też Sun Microsystems.

Do grona firm wspierających system operacyjny Linux dołączył Lotus, który przeniesie na tę platformę SmartSuite i Notes/Domino. Swoje poparcie zaoferował też Sun Microsystems.

Premiera nowych produktów Lotusa w wersji na Linuxa zapowiadana jest na przyszły rok. Jeszcze w tym roku pojawi się na rynku środowisko programistyczne Java Development Kit 1.2 dla tej platformy, przygotowane przez Sun Microsystems. Koncern ten planuje także opracowanie interfejsów API, które umożliwią pracę na systemie Linux, rozwiązań dedykowanych dla Sun Solaris.

Szerokie spektrum rozwiązań

Ostatnie decyzje dotyczące udostępnienia nowych produktów na Linuxa powinny przekonać wszystkich nieufnych, którzy uznają ten system za nieprzydatny dla kluczowych zastosowań korporacyjnych. Dzięki Notes/Domino użytkownicy tej platformy otrzymają rozwiązanie do tworzenia prostych baz danych, a także zarządzania pocztą elektroniczną i pracą grupową. Uzyskają również dostęp do nowego pakietu aplikacji biurowych SmartSuite, których mały wybór był uznawany za jeden z podstawowych mankamentów tego systemu operacyjnego. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że pakiet SmartSuite dla Linuxa, podobnie jak ten system, będzie rozpowszechniany bezpłatnie.

Stworzenie pakietu Sun Java Develpoment Kit 1.2 dla Linuxa umożliwi jego użytkownikom tworzenie rozbudowanych apletów w Javie. Dzięki dostępowi do tego środowiska, w skład którego oprócz wirtualnej maszyny Javy wchodzi pełen zestaw bibliotek i narzędzi napisanych w tym języku, Linux stanie się pełnowartościowym systemem dla wszystkich twórców serwerów i aplikacji opartych na Enterprise Java Beans. Prace nad stworzeniem Java Development Kit 1.2 prowadzą programiści-ochotnicy z całego świata, przedstawiciele Suna zaś swój udział w projekcie ograniczyli do minimum. Nowe rozwiązanie będzie w pełni zgodne z wersją Javy, która jest instalowana przez Suna m.in. na platformach Solaris.

Wielki Intel patrzy

Poparcie, jakiego Linuxowi udzieliły wielkie koncerny programistyczne, sprawiło, że systemem tym coraz poważniej zaczął interesować się także Intel, dotychczas ściśle współpracujący z Microsoftem. Zbliżająca się premiera 64-bitowego procesora Merced spowodowała, iż przedstawiciele koncernu coraz pilniej poszukują systemu, który już teraz byłby w pełni przystosowany do współpracy z tą platformą. Takim rozwiązaniem, zwłaszcza w kontekście przekładanej premiery Windows 2000 (dotychczas Windows NT 5.0), staje się 64-bitowa wersja Linuxa. Intel zainspirował też powstanie komitetu Uniform Driver Interface, zrzeszającego - oprócz przedstawicieli firm, takich jak Sun, Compaq, SCO, HP - dostawców komercyjnych wersji Linuxa (np. Red Hat Software), których zadaniem jest opracowanie i rozwój jednolitych standardów dla sterowników urządzeń pracujących pod kontrolą systemów opartych na Unixie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200