Wszechstronny ATM

Cisco rozszerza możliwości przełączników ATM, integrując je z sieciami Ethernet trzeciej warstwy.

Cisco rozszerza możliwości przełączników ATM, integrując je z sieciami Ethernet trzeciej warstwy.

Firma Cisco Systems wprowadziła na rynek nowe moduły dla przełączników Catalyst 8500 i LightStream 1010, które umożliwią integrację sieci ATM z sieciami Ethernet z wykorzystaniem przełączania pakietów w trzeciej warstwie sieciowej. Nowe moduły pozwolą na budowanie wielousługowych sieci przesyłających dane, głos i wideo bez konieczności wyboru jednej (Ethernet) bądź drugiej (ATM) technologii sieciowej. Jest to o tyle istotne, że w ub.r. nastąpił zauważalny od-wrót klientów od technologii ATM na rzecz przełączania pakietów w trzeciej warstwie sieciowej w technologii Ethernet. Według firmy analitycznej Dell'Oro Group, wartość rynku przełączników ATM zmalała z 1 mld USD w 1998 r. do 776 mln USD w roku 1999, podczas gdy wartość rynku przełączników Ethernet trzeciej warstwy wzrosła w tym samym okresie z 620 mln do 2 mld USD.

Dlatego też firmy, takie jak Cisco (25% udziału w rynku rozwiązań ATM) czy Marconi (30%), muszą maksymalnie przystosować swoje rozwiązania do popularnych sieci pakietowych Ethernet, by nie zniechęcać klientów do stosowania zamkniętej dotychczas technologii ATM.

Nowe moduły

Wśród nowych modułów znajduje się ATM Routing Module (ARM), obsługu- jący routing protokołów IP, IPX i trans-misji typu IP Multicast pomiędzy sieciami ATM a interfejsami Ethernet 10/100/ 1000 Mb/s przełączników Catalyst 8510 i LightStream 1010. Cisco udostępniła nowe oprogramowanie dla tego modułu zgodne ze specyfikacją RFC 1483 i odciążające procesor przełącznika podczas wykonywania enkapsulacji pakietów IP w komórkach ATM (IP over ATM). Wprowadziła również na rynek moduł wyposażony w 2 porty Gigabit Ethernet, usprawniony moduł ATM z interfejsami OC-3c i OC-12c oraz nowy moduł interfejsu OC-12c Packet-over- SONET (POS).

Nowy moduł gigabitowy jest dostępny w kilku wersjach zawierających moduły ACL (Access Control List) o różnej pojemności. Moduły ACL wzbogacają funk- cjonalność przełącznika o możliwość definiowania list dostępu do określonych numerów IP, usług sieciowych itp. Dotychczas klienci musieli kupować moduły ACL oddzielnie, są one obecnie zintegrowane w dostarczanych modułach gigabitowych. W zależności od pojemności list dostępu różna jest również cena. Za dwuportowy moduł Gigabit Ethernet z tablicą routingu o pojemności 16 tys. rekordów trzeba zapłacić 8000 USD. Analogiczny moduł mieszczący 256 tys. rekordów w tablicy routingu kosztuje ok. 17 tys. USD.

Nowe moduły ATM również zawierają zintegrowany sprzętowy ACL o pojemności 256 tys. rekordów (dotychczasowe moduły wprowadzone na rynek przed rokiem oferowały tablice routingu o pojemności 64 tys. rekordów). Udostępniają one interfejsy OC-3c i OC-12c i kosztują 23-36 tys. USD.

Zapowiedzi

W ciągu pół roku Cisco zamierza udostępnić kolejne rozszerzenia przełączników ATM. Catalyst 8540 ma być m.in. wzbogacony w obsługę technologii MPLS. Firma zamierza także wzbogacić przełączniki ATM o możliwość dostosowania wymogów dotyczących priorytetu pakietów w sieciach IP do usług Quality of Service sieci ATM. Pozwoli to m.in. zrealizować przesyłanie głosu pomiędzy sieciami IP a ATM z zachowaniem odpowiedniej jakości transmisji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200