Współtwórca imperium Sony nie żyje

Zmarł Norio Ohga, wieloletni prezes Sony, człowiek który współtworzył potęgę koncernu na rynku urządzeń audio. Miał 81 lat.

Kiedy w 1953 r. Ohga rozpoczął współpracę z Tokyo Tsushin Kogyo (tak początkowo brzmiała nazwa Sony), firma funkcjonowała zaledwie od siedmiu lat. Początkowo doradzał spółce w opracowywaniu pierwszych urządzeń odtwarzających. Na pełny etat dołączył do firmy w 1959 r. - w późniejszych latach muzyczne wykształcenie Ohgi miało zaważyć na jego karierze i dokonaniach.

Pod jego kierownictwem inżynierowie Sony opracowali przenośny odtwarzacz kaset, czyli słynnego Walkmana (pierwszy walkman, TPS-L2, wszedł na rynek w lipcu 1979 r.).

Największym osiągnięciem Ohgi jest jednak wypromowanie płyty kompaktowej. Nadzorował on prace zespołu badawczego poszukującego technologii mogących zastąpić kasetę magnetofonową jako nośnik zapisu dźwięku. Zespół inżynierów firm Sony i Philips opracował płytę CD w 1980 r., a pierwszy odtwarzacz kompaktów, CDP-101, pojawił się w październiku 1982 r., miesiąc po tym, jak Ohga został prezydentem koncernu Sony.

Ohga nie ustawał w wysiłkach nad rozwojem nowych formatów zapisu audio. Ich efektem było opracowanie standardów MiniDisc i Super Audio CD, jednak nie dorównały one popularnością kompaktom.

Pod jego kierownictwem Sony przekształciło się z firmy produkującej sprzęt elektroniczny w wielobranżowe przedsiębiorstwo. Stało się tak m.in. dzięki ugruntowaniu pozycji CBS/Sony Records jako największej japońskiej wytwórni fonograficznej oraz przejęciom: CBS Records w 1988 r. (obecnie Sony Music Entertainment) i Columbia Pictures Entertainment w 1989 r. (teraz Sony Pictures Entertainment). Koncern otworzył się też na nowy, perspektywiczny rynek - gry wideo - czego rezultatem było wprowadzenie konsoli do gier PlayStation.

W 1989 r. Ohga został dyrektorem generalnym koncernu, a od 1995 r. pełnił też funkcję prezesa zarządu. Przeszedł na emeryturę w 2003 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200