Współpraca uczelni technicznych z Polski i Portugalii

Uczelnie techniczne z Polski i Portugalii podpiszą umowę o współpracy – zapowiedzieli w poniedziałek w Opolu szefowie organizacji zrzeszających szkoły wyższe obu krajów. Ma ona m.in. ułatwiać wymiany studentów, naukowców oraz uzyskiwanie podwójnych dyplomów.

Umowę o współpracy podpiszą we worek na Politechnice Opolskiej przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) prof. Tadeusz Więckowski i przewodniczący Rady Koordynującej Uczelni Technicznych w Portugalii (CCISP) prof. Joaquim Mourato. Poinformowali o tym w poniedziałek na konferencji prasowej otwierającej dwudniowe spotkanie obu organizacji.

Umowa zostanie podpisana w Opolu, ponieważ rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf odpowiada w ramach KRPUT za współpracę międzynarodową.

Zobacz również:

  • Rekord: po raz czwarty grant ERC w rękach Polaka
  • Samsung przekazuje Huawei kolejne patenty

Więckowski poinformował, że współpraca będzie dotyczyć przede wszystkim wymiany studentów i naukowców oraz współpracy z zakresu badań naukowych. Dodał, że w ramach porozumienia planowane jest np. wprowadzenie podwójnego dyplomowania. „Dzięki temu student będzie mógł uzyskać dwa dyplomy – uczelni polskiej i portugalskiej” – wyjaśnił.

Porozumienie ma też pomóc uczelniom sięgać po pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. „W przypadku dużych programów europejskich będą wygrywać duże międzynarodowe konsorcja. Istotne jest więc, by Polacy wspólnie startowali w tych programach wraz z uczelniami portugalskimi i uczelniami innych krajów” – dodał Więckowski.

Obecny na spotkaniu KRPUT i CCISP w Opolu przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś dodał: „Mówimy o kwocie 72 mld euro przewidywanej na lata 2014-2020. Współpraca, której dotyczy porozumienie sygnowane w Opolu, jest bardzo ważna w perspektywie wykorzystania tak olbrzymiego potencjału”.

Umowa z Portugalią pośrednio otwiera także polskim uczelniom możliwość do nawiązania współpracy z uczelniami brazylijskimi. Uczelnie portugalskie ściśle współpracują bowiem ze swoimi brazylijskimi odpowiednikami.

Więckowski dodał, że konferencja polskich uczelni technicznych wraz z KRASP chce rozpocząć trwałą współpracę z uczelniami z Brazylii. „Liczymy w tej kwestii na wsparcie naszych portugalskich przyjaciół, bo mają oni wieloletnie kontakty ze stroną brazylijską” – mówił.

Mourato zapewnił: „Będziemy chętnie pomagali polskim uczelniom w podpisywaniu porozumień z uczelniami brazylijskimi dla wymian studenckich”.

Obecny na konferencji prasowej w Opolu ambasador RP w Portugalii prof. Bronisław Misztal podał, że w ubiegłym roku akademickim w ramach wymian w Portugalii uczyło się 1,4 tys. polskich studentów. „W tym roku spodziewamy się ich blisko dwóch tysięcy. W samej Lizbonie jest obecnie blisko 200 wymiennych studentów z Polski, zarówno z uczelni publicznych jak i prywatnych” – wyliczył ambasador.

Dodał, że przyjazdy Portugalczyków na studia w Polsce cieszą się mniej więcej dziesięciokrotnie mniejszym zainteresowaniem ze względów klimatycznych.

Studia na Politechnice Opolskiej rozpoczęło w październiku 30 młodych Portugalczyków.

Więckowski doprecyzował, że porozumienie KRPUT i CCISP będzie obejmować wszystkie uczelnie techniczne Portugalii, uczelnie techniczne w Polsce oraz uniwersytety polskie z wydziałami technicznymi. Dodał, że to pierwsze tego typu porozumienie sygnowane przez KRPUT. „W planach jest też podpisanie podobnej umowy z uczelniami technicznymi z Ukrainy, jest ona obecnie w przygotowaniu” – powiedział Więckowski.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200