Wspólny zestaw instrukcji

AMD, Cyrix i IDT przygotowują jednolity zestaw instrukcji 3D dla nowych procesorów.

AMD, Cyrix i IDT przygotowują jednolity zestaw instrukcji 3D dla nowych procesorów.

Dwa zestawy instrukcji MMX 3D

W ostatnich latach użytkownicy mogli kupić procesory Intela lub tańsze, ale zgodne z nimi układy o architekturze intelowskiej produkowane przez AMD lub Cyrix. Obecnie zgodność taka stanęła pod znakiem zapytania - ponieważ każda z firm zaczęła opracowywać własny zestaw instrukcji MMX 3D, obsługujących wyświetlanie grafiki 3-wymiarowej. W efekcie oprogramowanie, korzystające z funkcji jednego zestawu, nie będzie mogło pracować na komputerze wyposażonym w inny procesor.

Obecnie w wyniku porozumienia AMD, Cyrix i Integrated Device Technology nastąpi ograniczenie różnorodności platform do dwóch. Ale jednocześnie AMD już zapowiada opracowanie wersji procesorów z intelowskim zestawem instrukcji MMX 3D. Czy więc architektura K6+ 3D stanie się tylko epizodem w rozwoju architektury mikroprocesorów?

Wiesław Pawłowicz

Advanced Micro Devices, Cyrix i Integrated Device Technology są bliskie uzgodnienia jednolitego zestawu instrukcji obsługujących wyświetlanie grafiki 3-wymiarowej w nowych modelach procesorów tych firm. Będzie to zestaw konkurencyjny w stosunku do MMX 3D, który Intel zamierza zastosować w procesorach Katmai (nazwa tymczasowa, mają one pojawić się na rynku dopiero pod koniec br.). lub na początku 1999 r. Dotychczas każda z firm opracowywała własne, niezgodne z innymi zestawy instrukcji 3D.

Porozumienie pozwoli na obniżenie kosztu badań i rozwoju, powodując być może wzrost wsparcia ze strony producentów oprogramowania dla nowego, jednolitego zestawu instrukcji, a przez to wzmacniając pozycję firm konkurujących z Intelem. Procesory AMD K6+ 3D 350 MHz i 400 MHz mają się pojawić w II połowie tego roku. Prawdopodobnie komputery z tymi układami będą dostępne pod koniec br. w okresie przedświątecznym, a więc znacznie wcześniej niż systemy z Katmai, które pojawią się zapewne dopiero w połowie 1999 r. Intel ma jednak obecnie 85% udział w rynku procesorów i trudno oczekiwać, aby zestaw instrukcji 3D - opracowanych przez AMD, Cyrix i IDT - mógł efektywnie wpłynąć na spadek poparcia dla intelowskiej wersji MMX 3D. Przedstawiciele AMD zapowiadają też, że firma prawdopodobnie uruchomi produkcję procesorów zgodnych z Katmai. Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy będą to zmodyfikowane wersje K6+ 3D obsługujące oba zestawy instrukcji, czy dwa zupełnie różne modele procesorów.

Opracowanie niezgodnego z MMX 3D zestawu instrukcji wymusił Intel, który nie udostępnia obecnie odpowiedniej specyfikacji. W efekcie konkurenci Intela będą mogli wprowadzić procesory zgodne z Katmai dopiero w kilka bądź kilkanaście miesięcy po premierze tego układu.

Na szybko rozwijającym się rynku procesorów producenci nie mogą sobie jednak pozwolić na tak duże opóźnienia, bo mogłoby to znacznie osłabić ich pozycję.


TOP 200