Wspólny start z SQL 2005

Premiery kolejnych produktów Microsoftu są anonsowane jako największe i najważniejsze. Nie inaczej było 7 listopada, gdy na rynek wchodziła baza SQL Server 2005.

Premiery kolejnych produktów Microsoftu są anonsowane jako największe i najważniejsze. Nie inaczej było 7 listopada, gdy na rynek wchodziła baza SQL Server 2005.

Wspólny start z SQL 2005

Steve Ballmer zapewnia, że platforma Microsoftu podoła obsłudze najbardziej wymagających systemów.

Microsoft przez pięć lat przygotowywał się do ataku na pozycje Oracle'a i IBM. "Nie ma takiej funkcji biznesowej, co do której można by mieć obawy, uruchamiając ją na platformie Microsoft" - tak nową bazę danych zachwalał trzem tysiącom deweloperów Steve Ballmer. Na poparcie słów dyrektor Microsoftu demonstrował wyniki benchmarków.

Poprawiono wydajność, skalowalność, bezpieczeństwo, o czym szybko będą mogli przekonać się użytkownicy. Programiści i producenci oprogramowania od kilku miesięcy przygotowywali się do tego wydarzenia. Także w Polsce. Korzystając z wersji beta SQL Server 2005, środowiska programistycznego Visual Studio 2005 i platformy integracyjnej BizTalk Sever 2006 stworzyli kilkadziesiąt aplikacji.

Microsoft energicznie zachęcał partnerów do wcześniejszego przygotowania aplikacji dla SQL 2005. Do zorganizowanego w Polsce programu "Bądź pierwszy z Microsoft" przystąpiło ponad 60 firm programistycznych. "Przygotowanie wersji naszego systemu w oparciu o nową technologię Microsoft, która pojawi się dopiero na rynku, to czytelny sygnał dla naszych partnerów. Gwarancja, że nasz program to ścisła technologiczna czołówka" - mówi Marcin Wojas z firmy Soneta, producenta systemu wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem Enova.

Spośród nowych funkcji SQL Server 2005 firma Soneta z Krakowa zdecydowała się na wykorzystanie przede wszystkim mechanizmu Reporting Services. Z kolei dla Tenvirk Systemy Informatyczne z Chorzowa najważniejsza była ulepszona obsługa XML. "Nasz system opiera się na XML. Dotychczas nieco tracił na konwertowaniu danych relacyjnych na XML. Teraz użytkownicy dostrzegą różnicę w wydajności" - mówi Tomasz Łempiński z Tenvirk.

Wiele polskich firm podkreśla, że przystąpienie do programu wczesnego rozwoju aplikacji obsługujących SQL Server 2005 w wersji beta zapewniło im niespotykany poziom wsparcia ze strony Microsoftu. Zapytania spotykały się z natychmiastową reakcją, a problemy traktowane były indywidualnie. Po premierze z pewnością nie będą mogli już liczyć na takie uprzywilejowane traktowanie. W standardowych sytuacjach odpowiedzią na większość pytań jest odesłanie do materiałów drukowanych lub stron Web.

Aplikacja Roku - konkurs Microsoftu na najlepsze oprogramowanie

Trwa druga edycja konkursu Aplikacja Roku organizowanego przez polski oddział Microsoftu. Od września br. można zgłaszać rozwiązania odznaczające się bogatą funkcjonalnością, a jednocześnie wykorzystujące najnowocześniejsze dostępne technologie Microsoftu.

Udział w konkursie można zgłaszać do końca lutego. Rozstrzygnięcie i uroczystość wręczenia nagród zostały zaplanowane w ramach konferencji Industry Solutions Day (kwiecień 2006 r.). Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: rozwiązania służące do zarządzania przedsiębiorstwem (obejmujące przynajmniej jeden z obszarów: księgowość, listy płac, magazyn, produkcja, systemy do zarządzania relacjami z klientami); platformy do zarządzania informacją w firmie (publikacja informacji w przedsiębiorstwie, optymalizacja procesów biznesowych w oparciu o inteligentne formularze, tworzenie i zarządzanie dokumentami, ochrona informacji niejawnych); systemy do analizy kosztów i przychodów (kontroling, budżetowanie); systemy dla użytkowników domowych pracujące na urządzeniach typu Media Center; aplikacje adresowane do dużych i średnich przedsiębiorstw, obejmujące zarządzanie infrastrukturą komputerową i licencjami, zarządzanie projektami, zarządzanie środkami trwałymi i in.

Patronem konkursu jest redakcja Computerworld.


TOP 200