Wspólnik w interesach

Po kredyt z programem

Zdaniem Marka Pruszyńskiego, wykorzystanie oprogramowania może znacznie zwiększyć szansę uzyskania przez firmę kredytu bankowego. Prawdopodobnie będzie można go znacznie łatwiej spłacać już od drugiej połowy tego roku, ze względu na obniżające się stopy procentowe w bankach. Ze zwiększającej się dostępności kredytu wynika także oczywisty fakt - o łatwiej dostępny kredyt będzie konkurować większa niż dotychczas liczba firm. W konsekwencji stanie się niezbędne przygotowywanie wniosków kredytowych o wysokim stopniu wiarygodności, a co za tym idzie - bezbłędnych. Niektóre pakiety wspierające analizy - np. Analizator Menedżera - będą przydatne także w przygotowaniu takiego wniosku.

Trzy zasadnicze części pakietu i zakres ich funkcjonalności to Diagnoza Menedżerska (przygotowywanie i analiza sprawozdań finansowych), Problemy Menedżerskie (zestaw formuł ekonomicznych, dotyczących zarządzania finansami firm) i Plan Strategiczny (przygotowanie biznesplanów). Dla potrzeb firm istotne mogą być m.in. takie funkcje Analizatora, jak samosprawdzanie poprawności wprowadzonych danych, analiza wariantów postępowania, a także możliwość dokonywania analiz bieżących poprzez połączenie aplikacji z systemem FK firmy. Tu wyłania się kolejna, poza ułatwieniem sporządzania wniosków kredytowych, zaleta oprogramowania tego typu: zapewnienie podstaw do podejmowania uzasadnionych ekonomicznie menedżerskich decyzji. Również pisanie biznesplanów, które nie zawsze jest bezproblemowe dla małych przedsiębiorstw, leży w zasięgu użytkowników programów do analiz finansowych. Oprogramowanie wspomagające analizy finansowe pomaga więc wykonywać ważne, strategiczne działania za stosunkowo niewielkie pieniądze. "Należy w tym upatrywać ogromnych zalet takich aplikacji" - mówią przedstawiciele Agencji Techniki i Technologii.

Czekając na boom

Czy zatem producenci oprogramowania mogą oczekiwać boomu na rynku swoich produktów? Na pewno tak. Są to produkty - jak na możliwości mniejszych i większych przedsiębiorstw - niezbyt drogie (od kilkuset do kilku tysięcy zł). Mają więc szansę stać się powszechne. Istnienie takich aplikacji zaprzecza jednocześnie twierdzeniu, że oprogramowanie o strategicznym znaczeniu (tzw. mission critical) dla przedsiębiorstw musi być kosztowne.

Dla producentów tego rodzaju aplikacji relacja cena/ właściwości to jednak nie wszystko. "Rozwój i wzrost rynku oprogramowania wspierającego analizy finansowe będzie następować prawie wyłącznie z inicjatywy producentów, którzy muszą nie tylko wciąż udoskonalać swoje produkty i wprowadzać nowe, ale także prowadzić szeroko zakrojoną kampanię informacyjną wśród właścicieli i osób zarządzających małymi i średnimi przedsiębiorstwami" - mówi Marek Pruszyński.


TOP 200