Wspólne prace nad rozwojem LTE

Najwięksi gracze na rynku telekomunikacyjnym będą wspólnie pracować nad rozwojem technologii sieci komórkowych standardu LTE/SAE (Long Term Evolution/Service Architecture Evolution), optymalizując jednocześnie koszty jej dalszego licencjonowania, użytkowania i wykorzystywania praw intelektualnych (IPR - Intellectual Property Rights) przez operatorów.

Otwartą inicjatywę wsparły już takie koncerny, jak: Alcatel-Lucent, Ericsson, NEC, NextWave Wireless, Nokia, Nokia Siemens Networks oraz Sony Ericsson. Celem porozumienia jest przyspieszenie prac nad wdrażaniem systemów LTE/SAE na świecie, w czym m.in. ma pomóc zwiększenie środków finansowych na rozwój tej technologii.

Firmy telekomunikacyjne, biorące udział w przedsięwzięciu, będą mogły w przyszłości oferować atrakcyjniejsze warunki wykorzystywania praw autorskich i intelektualnych (IPR) do rozwiązań LTE/SAE na zasadach podobnych do przyjętej w biznesie formy FRAND (licencjonowanie kluczowych patentów w sposób uczciwy i niedyskryminujący). Kolejni gracze, chcący przyłączyć się do inicjatywy w późniejszej fazie jej rozwoju, będą zobligowani do poniesienia nieco większych kosztów (proporcjonalnie to stanu prac nad technologią komórkową).

Aby wspomóc szybszą adaptację LTE/SAE na świecie spółki zgodziły się m.in. na wypracowanie sztywnej polityki cenowej odnośnie terminali odbiorczych (np. w przypadku telefonów komórkowych LTE poszczególnych dostawców różnice w cenach mają nie przekraczać kilku procent, podobna sytuacja ma mieć miejsce w przypadku modułów dołączanych do laptopów).

Long Term Evolution stanowi znaczący krok w rozwoju sieci komórkowych. Przewidywane maksymalne przepływności - oferowane przez sieci komórkowe LTE z wykorzystaniem podwójnych anten MIMO (Multiple Input Multiple Output) - mają osiągać 144 Mb/s w kierunku do abonenta oraz ponad 50 Mb/s w stronę sieci, na nośnej radiowej o szerokości 20 MHz.


TOP 200