Wspólna oferta unixowa

Rynek serwerów high-end odnotował zaskakująco wysoki wzrost, a producenci sprzętu nie ustają w poszukiwaniu metody podtrzymania tej tendencji. Niektórzy, jak Sun i Fujitsu, łączą siły.

Rynek serwerów high-end odnotował zaskakująco wysoki wzrost, a producenci sprzętu nie ustają w poszukiwaniu metody podtrzymania tej tendencji. Niektórzy, jak Sun i Fujitsu, łączą siły.

Kierownictwo Sun Microsystems i Fujitsu zdecydowało o wprowadzeniu wspólnej linii serwerów określanych jako APL (Advanced Product Line) pracujących pod kontrolą systemu Solaris. Poza Sun w Polsce ich sprzedaż prowadzić będzie Fujitsu-Siemens Computers. W rzeczywistości w jej skład wchodzi kilka rodzin produktów o zasadniczo różnych zastosowaniach, ale wszystkie modele będą oferowane zarówno pod marką Sun, jak i Fujitsu. Z jednej strony w skład APL wchodzą znane serwery Sun T1000 i T2000 klasy entry level, wyposażone w ośmiordzeniowe procesory UltraSPARC T1.Będą one obecnie sprzedawane również przez FSC.

Serwer dla centrum danych

SUN ENTERPRISE SPARC M

SUN ENTERPRISE SPARC M

Nowością są jednak maszyny Sun Enterprise SPARC M, pięć modeli klasy mid- i high-range, z procesorami SPARC64 VI (Olympus) opracowanymi przez Fujitsu. Przeznaczone są one do zastosowań w . Zastępują zarówno sprzedawane obecnie komputery Sun Fire, jak i oferowane przez Fujitsu i FSC modele PrimePower.

Serwery Sun Enterprise SPARC M są wyposażone w technologie stosowane w komputerach mainframe, m.in. nowe zaawansowane mechanizmy redundancji pamięci i korekcji błędów, procesory serwisowe XSCF, możliwość tworzenia domen sprzętowych na poziomie pojedynczego gniazda oraz funkcje hot-swap i self-healing (automatyczna naprawa błędów systemu). W tym ostatnim przypadku komputery są wyposażone w unikalną funkcję instruction retry (powtarzanie wykonania instrukcji w razie stwierdzenia błędu), która - według przedstawicieli Suna - jest obecnie dostępna na rynku tylko w tych modelach serwerów.

Sun Enterprise SPARC M klasy średniej mogą być wyposażane w od dwóch do ośmiu procesorów SPARC64 VI 2,1 GHz. Natomiast modele high-end w maksymalnie 64 dwurdzeniowe układy (do 128 wątków).

Walka o rynek high-end

Sun osiąga ostatnio wyjątkowo dobre notowania w rankingach IDC i Gartnera dotyczących sprzedaży serwerów (powrót na trzecie miejsce pod względem obrotów i wyprzedzenie Della). Nie ulega wątpliwości, że statystyki te są związane przede wszystkim ze wzrostem sprzedaży komputerów x86 z procesorem AMD Opteron. Decyzja o zacieśnieniu współpracy z Fujitsu ma umożliwić wzmocnienie pozycji Suna również na rynku serwerów unixowych. Jest także wyraźnym sygnałem, że Sun przymierza się do zakończenia rozwoju układów UltraSPARC IV i IV+.

Z kolei firma Fujitsu, która jako jedyny z czołowych producentów notowała ostatnio spadek udziałów w sprzedaży serwerów, może oczekiwać, że wprowadzenie do jej oferty - cieszących się dobrą opinią - modeli Sun Fire T1000 i T2000 pomoże w poprawieniu jej wyników. Obie firmy mogą zaś skorzystać na ograniczeniu wydatków na rozwój technologii, marketing produktów i produkcję serwerów wytwarzanych w większej skali.

Kiedy Rock zastąpi SPARC

W 2008 r. pojawią się kolejne modele serwerów APL zawierające nową generację układów SPARC VII wyposażonych w cztery jednostki CPU, a nie dwa rdzenie, jak obecnie. Z drugiej strony wiadomo, że w połowie przyszłego roku nastąpi premiera procesorów Sun Rock. Będą to układy wielordzeniowe (16 CPU w jednym układzie) o architekturze wzorowanej na SPARC T1, ale przeznaczone do serwerów klasy high-end wykorzystywanych w centrach danych.

Komputery z procesorem Rock będą oferowane najprawdopodobniej tylko przez Suna i nie ulega wątpliwości, że będą konkurencją dla Sun Enterprise SPARC M, sprzedawanych wraz z Fujitsu, choć przedstawiciele firmy twierdzą, że przynajmniej w pewnym stopniu modele te mogą się uzupełniać. Procesory Rock będą atrakcyjne przede wszystkim dla aplikacji intensywnie wykorzystujących wielowątkowe przetwarzanie równoległe, więc użytkownicy nie korzystający z takich systemów mogą się decydować na zakup serwerów z SPARC64.

Względnie nieodległa perspektywa wprowadzenia nowej generacji układów Sun Rock stwarza niewątpliwie problem dla użytkowników planujących zakupy sprzętu. Jeśli ktoś może zaczekać z zakupem serwerów do połowy 2008 r., wydaje się, że warto pod uwagę wziąć maszyny z procesorem Rock. W innym wypadku, obecnie oferowane modele APL są dobrą ofertą. Należy też zadać sobie pytanie, czy stosowane aplikacje mogą wykorzystać możliwości masowego przetwarzania równoległego, które będą oferować serwery z Rock.

Odpowiedź konkurencji

Rynek serwerów w IV kw. 2006 r.

Rynek serwerów w IV kw. 2006 r.

Choć ubiegły rok był zaskakująco udany dla producentów serwerów średniej i wysokiej klasy, przede wszystkim unixowych, którzy uzyskali znacznie większy wzrost obrotów niż firmy oferujące popularne modele x86, to utrzymanie tego trendu na dłuższą metę wydaje się mało prawdopodobne. Dlatego też konkurencja między IBM, HP i Sun będzie się zaostrzać, co jest dobrą wiadomością dla użytkowników centrów danych, którzy mogą oczekiwać coraz lepszej oferty wydajniejszego, a jednocześnie tańszego sprzętu, a jednocześnie, a może przede wszystkim, bardziej zaawansowanego i dostępnego .

Jeszcze w br. IBM ma wprowadzić nową generację procesorów Power 6 i kolejną, istotnie ulepszoną wersję systemu AIX 5.4. Z kolei HP, który postawił na architekturę Itanium jako konkurencyjną ofertę dla unixowych systemów RISC, systematycznie rozwija tę platformę, również w kierunku low-end. Ostatnio firma wprowadziła tanie modele serwerów Integrity (stelażowy rx2660 za mniej niż 5000 USD i kasetowy BL860c kosztujący poniżej 4000 USD), które mają być konkurencją dla maszyn Sun T1000 i T2000, a także nową wersję systemu unixowego HP-UX 11i v3, umożliwiającą 30-proc. wzrost wydajności.

Rynek serwerów w IV kw. 2006 r.

Według IDC, w ostatnim kwartale ub.r. nastąpił 5,2-proc. wzrost obrotów na rynku serwerów. Co ciekawe, po raz pierwszy od 10 lat, najbardziej przyczynił się do niego wzrost popytu na serwery mainframe i komputery klasy high-end (wzrost o 11,5%). Źródło: IDC, 2007 r.


TOP 200