Współistnienie Ethernetu i ATM

Intel i Fore Systems dostarczą produkty integrujące technologię Ethernet i ATM.

Intel i Fore Systems dostarczą produkty integrujące technologię Ethernet i ATM.

Dwie firmy, będące w czołówce producentów rozwiązań sieciowych: Intel i Fore Systems, wprowadziły na rynek pierwszy wspólny produkt łączący technologie Ethernet i ATM. Jednocześnie ogłosiły one wspólne plany dotyczące dalszych prac projektowych, integracji działań marketingowych i sprzedaży.

Pierwszym produktem tandemu Intel i Fore Systems jest przełącznik ES-2810 firmowany przez Fore Systems. Kolejne produkty - zapowiadane na drugą połowę br. - będą rozprowadzane już przez Intela i będzie to seria przełączników Fast Ethernet Express 500, wzbogacona o moduły ATM opracowane przez Fore Systems. Obie firmy rozpoczną także prace nad nową generacją przełączników oferujących funkcje routingu oraz integrujących realizację usług transmisji głosu w sieciach IP (Voice over IP).

Chociaż obecnie wielu użytkowników i analityków uważa ATM i Ethernet za konkurujące technologie (szczególnie po wprowadzeniu pierwszych produktów, pracujących w standardzie Gigabit Ethernet), to przedstawiciele Fore i Intela traktują je raczej jako komplementarne rozwiązania.

"Zarówno Gigabit Ethernet, jak i ATM mogą koegzystować w jednej sieci. Wybór technologii zależy wyłącznie od klienta. My chcemy ułatwić budowę szkieletu sieci tym użytkownikom, którzy zdecydowali się stosować obie technologie" - powiedział Mark Christiansen, wiceprezes Intela, zarządzający działem produktów sieciowych. Wybór może być uwarunkowany wieloma czynnikami, spośród których jednym z najważniejszych jest typ wykorzystywanych przez użytkownika aplikacji. Część z nich może bowiem wymagać zróżnicowania poziomu dostarczanych usług, które jest dobrze realizowane w sieciach ATM. Technologia ta dopracowała się także przejrzystej standaryzacji w dziedzinie transmisji głosu, sygnału wideo i danych za pośrednictwem jednego medium.

Gigabit Ethernet ma zapewnić praktycznie bezproblemową integrację z istniejącą infrastrukturą sieciową, o ile oparta jest ona na technologii Ethernet lub Fast Ethernet.

Pierwsze produkty

Przełącznik Fore ES-2810 jest wyposażony standardowo w 24 porty o przepustowości 10/100 Mb/s oraz dodatkowo ma dwa gniazda rozszerzeń, w których można zainstalować porty pracujące w standardzie 10/100BaseTX lub 100BaseFX. Opcjonalny moduł umożliwia przystosowanie przełącznika do pracy w konfiguracjach wieżowych, tworząc kaskady obsługujące łącznie 196 portów.

Pierwsze produkty Intela wyposażone w technologię Fore Systems zostaną wprowadzone na rynek w drugiej połowie br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200