Współczynnik energooszczędności PUE dla centrów danych - jest porozumienie

Przedstawiciele przemysłu oraz agencje rządowe działające w USA, Europie i Japonii, przyjęli wspólne ustalenia w zakresie metodologii pozwalającej określać, czy centrum danych zasługuje na miano energooszczędnego środowiska obliczeniowego.

Jest to ważne porozumienie, dzięki któremu zarówno producenci, jak i użytkownicy będą mogli porównywać różne centra danych, oparte niejednokrotnie na różnorodnych rozwiązaniach, posługując się akceptowanym przez wszystkie strony narzędziem.

Konsensus w tej sprawie nie przyszedł łatwo, biorąc pod uwagę fakt, że musiały go osiągnąć organizacje działające na różnych kontynentach. Jak informuje organizacja Green Grid (która koordynowała prace), dużą zasługę mają tu takie podmioty, jak U.S. Department of Energy, U.S. Environmental Protection Agency, European Union Code of Conduct i Japan Ministry of Economy.

Zobacz również:

  • Polcom - jeszcze więcej środków na inwestycje
  • Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok

Porozumienie przewiduje, że o tym, czy dane centrum jest energooszczędne będzie decydować współczynnik Power Usage Effectiveness (PUE). Oblicza się go dzieląc moc pobieraną przez wszystkie urządzenia zainstalowane w centrum danych przez moc pobieraną tylko przez sprzęt IT (serwery, przełączniki, pamięci masowe i inne urządzenia). Współczynnik jest tym korzystniejszy, im bardziej zbliża się do wartości 1 (a w żadnym przypadku nie powinien być większy niż 2).

Jeszcze inaczej ujmując, współczynnik pokazuje, jaki procent całej energii pobieranej przez centrum danych przypada na urządzenia IT, a jaki na urządzenia utrzymujące centrum danych w ruchu (chłodzenie, oświetlenie i inne urządzenia mechaniczne).

PUE został opracowany przez Green Grid i był prezentowany od dawna na wielu konferencjach, gdzie spotykał się zawsze z żywym zainteresowaniem producentów sprzętu informatycznego oraz użytkowników centrów danych. Ze współczynnikiem PUE konkurował głównie DCiE (Data Center Infrastructure Efficiency), który - nie wdając się w szczegóły - stanowi odwrotność parametru PUE.

Porozumienie przesądza o wyborze współczynnika PUE, jednak strony muszą jeszcze uzgodnić wiele szczegółowych kwestii, takich jak dokładne sposoby obliczania poboru mocy przez różne urządzenia pracujące w centrum danych. Ale pierwszy, najważniejszy krok został już zrobiony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200