Wspierany przez Honeywell brytyjski start-up będzie sprzedawać super bezpieczny klucz szyfrowania kwantowego

Firma Cambridge Quantum wydała dziś oświadczenie o uruchomieniu platformy, która może generować super bezpieczne klucze kryptograficzne i sprzedawać je jako produkt komercyjny.

Wspierany przez Honeywell brytyjski start-up będzie sprzedawać super bezpieczny klucz szyfrowania kwantowego

Widok z wnętrza na pułapkę jonową w komputerze kwantowym Quantinuum, który przetwarza dane przy użyciu technologii uwięzionych jonów, Broomfield, USA. Zdjęcie wykonane 2019 r.

Jak powiedział Head of Cybersecurity w Cambridge Quantum, Duncan Jones w wywiadzie dla agencji Reuters, „Komputery kwantowe mogą generować bardziej losowy klucz szyfrowania niż klasyczne komputery, co czyni je bardziej bezpiecznymi i mniej podatnymi na ataki cybernetyczne. Cambridge Quantum wykorzystuje komputer kwantowy do generowania szczególnie losowego klucza szyfrującego”.

Usługa „Quantum Origin” ma być kierowana do firm świadczących usługi finansowe i zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym przed rozszerzeniem jej na inne sektory o wysokim priorytecie, takie jak telekomunikacja, energia, produkcja, obrona i rząd.

Zobacz również:

  • Jak łatwo złamać lekkie szyfry, czyli o bezpieczeństwie internetu rzeczy
  • Dynamic Island - dzięki Apple programiści mają więcej pracy
  • Szwedzki komputer kwantowy zostanie udostępniony biznesowi

Dwie wiodące firmy w branży obliczeń kwantowych - Cambridge Quantum oraz Honeywell Quantum Solutions - połączyły się, tworząc Quantinuum, przyspieszając tym samym rozwój obliczeń kwantowych i innowacji technologii kwantowych w sposób niezależny od platformy, aby dostarczyć rzeczywiste rozwiązania kwantowe dla niektórych z najbardziej trudnych problemów, których klasyczne komputery nie były w stanie rozwiązać.

Komputery kwantowe oparte są na bitach kwantowych, lub kuubitach, które mogą być ustawione na jedynki i zera w tym samym czasie, tworząc wykładniczo więcej ścieżek niż klasyczne komputery, których bity są albo jedynkami albo zerami. Naukowcy uważają, że komputery kwantowe mogłyby działać miliony razy szybciej niż dzisiejsze zaawansowane superkomputery.

„Quantinuum jest obecnie największą i najbardziej zaawansowaną zintegrowaną firmą zajmującą się obliczeniami kwantowymi na świecie”, napisał w oświadczeniu dla pracy Ilyas Khan, dyrektor generalny nowej firmy i założyciel Cambridge Quantum. „Łącząc najlepsze w swojej klasie oprogramowanie kwantowe z najwyższej klasy sprzętem, mamy wyjątkową pozycję do wprowadzania produktów i rozwiązań z zakresu obliczeń kwantowych na duże, szybko rozwijające się rynki w najbliższym czasie, w perspektywie średnioterminowej i długoterminowej, w miarę jak komputery kwantowe będą zyskiwały na pojemności i jakości”.

Quantinuum globalnie wprowadzi na rynek produkt z zakresu cyberbezpieczeństwa kwantowego w grudniu 2021 r., a później w 2022 r. pakiet oprogramowania dla przedsiębiorstw, który stosuje obliczenia kwantowe do rozwiązywania złożonych problemów naukowych w farmacji, materiałoznawstwie, chemii specjalistycznej i agrochemii. Firma ogłosi również znaczące ulepszenia technologii sprzętowych System Model H1 Powered by Honeywell®, który charakteryzuje się najwyższą zmierzoną objętością kwantową, a także przełomowymi rozwiązaniami w branży, które zmniejszają liczbę błędów, tym samym kontynuując wiarygodny postęp w kierunku opracowania odpornego na błędy systemu kwantowego. Pod tym względem komputery kwantowe serii H kontynuują trend spełniania i przekraczania celów, do których firma zobowiązała się wcześniej w ramach swojej mapy drogowej sprzętu.

„Najbliższe tygodnie i miesiące będą dla Quantinuum niezwykle aktywne, ponieważ zwiększymy tempo czerpania unikalnej wartości z dzisiejszych komputerów kwantowych, zwłaszcza w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jednakże, oprócz cyberbezpieczeństwa, nasze produkty będą obejmować rozwiązania w zakresie odkrywania i dostarczania leków, materiałoznawstwa, finansów, przetwarzania języka naturalnego, a także optymalizacji, rozpoznawania wzorców oraz zarządzania łańcuchem dostaw i logistyką” – napisał Tony Uttley, prezes i dyrektor operacyjny Quantinuum.

Quantinuum powstaje 6 miesięcy po tym, jak Honeywell ogłosił, że Honeywell Quantum Solutions, jego oddział zajmujący się obliczeniami kwantowymi, oddzieli się od firmy i połączy z Cambridge Quantum. Honeywell będzie początkowo największym udziałowcem Quantinuum, posiadając ok. 54 proc.udziałów w nowej firmie. Dodatkowo, oprócz tego udziału, Honeywell zainwestował również prawie 300 mln USD w nowe przedsięwzięcie, zapewniając, że Quantinuum jest dobrze dokapitalizowane w momencie rozpoczęcia działalności. Honeywell będzie również dostawcą Quantinuum, wspierając proces produkcji zastrzeżonych pułapek jonowych firmy, a także klientem Quantinuum przy różnych projektach w swoich jednostkach biznesowych.

W chwili rozpoczęcia działalności Quantinuum zatrudnia prawie 400 osób i ma biura w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i Niemczech. Ok. 300 pracowników to naukowcy zajmujący się rozwojem kwantowych rozwiązań sprzętowych i programowych.

Quantinuum utrzyma europejską siedzibę główną w Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz północnoamerykańską w Colorado, w USA Firma będzie nadal całkowicie niezależna od platformy sprzętowej, aby zapewnić swoim klientom pełną przenośność i zagwarantować najbardziej efektywną wydajność dla rozwiązywanych problemów.

Źródło:

https://cambridgequantum.com/quantinuum/ oraz Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200