Wsparcie, ale z głową

Rozwój jakich rozwiązań i technologii powinien być wspierany ze środków publicznych? Przedstawiamy kilka przykładów pochodzących z opracowania Foresight "Perspektywa technologiczna Kraków - Małopolska 2020".

Interfejs komputerowy pozostawiający wolne ręce

Interfejs komputerowy pozostawiający wolne ręce umożliwia wprowadzanie danych za pomocą gestów, głosu, ruchu warg bądź tęczówki oraz ich prezentacje z użyciem ubieralnych komputerów i ekranów umieszczonych w okularach.

Technologia pozwala na wykorzystanie komputera w sytuacjach, kiedy ręce użytkownika muszą pozostać wolne. Podstawą tej technologii są zaawansowane czujniki rozpoznające położenie obiektów w trzech wymiarach. Wykorzystanie tej technologii jest także uzależnione prac na konstrukcją wyświetlaczy umożliwiających prezentacje danych bezpośrednio przed oczami użytkownika w sposób nakładający się na obraz rzeczywisty aktualnie obserwowany. Technologia ta jest podstawa dla prac w zakresie rozszerzonej rzeczywistości polegającej na adnotowaniu aktualnie obserwowanej sceny przez informacje (obrazy) generowane przez system komputerowy

Aplikacja ma pozytywny wpływ na badania i rozwój zastosowań systemów komputerowych w systemach: wspierających wykonywanie procedur medycznych, np. złożonych operacji, procesów naprawy złożonych urządzeń technologicznych, systemów rozpoznawania sytuacji, nawigacji w trudnym terenie oraz przewodników turystycznych i muzealnych. Fakt wprowadzania informacji do systemu komputerowego bez użycia rąk ma bardzo ważne znaczenie w sytuacjach trudnych jak: wysokie przeciążenia, zagrożenie epidemiologiczne, sytuacje stresowe. Istnieje także bardzo szeroki obszar zastosowań związany z osobami niepełnosprawnymi lub osobami starszymi.

Największy potencjał rynkowy tej technologii wiąże się na z otwarciem możliwości budowy nowych bardzo użytecznych aplikacji ułatwiających pracę, edukację, zwiększających bezpieczeństwo, a także budowę nowej klasy gier i systemów dostarczających rozrywki. Rozwój zastosowań tej technologii ma duży potencjał rynkowy. Aplikacje mają znaczący pozytywny wpływ na środowisko naturalne zdrowie, podniesienie efektywności pracy oraz warunki życia osób niepełnosprawnych oraz osób starszych.

Wybierz jedną technologię, na którą Twoim zdaniem warto przeznaczyć środki publiczne. Kliknij TUTAJ aby wziąć udział w naszej sondzie.

Komputery wkomponowane w ubranie lub inne przedmioty

Zminiaturyzowane komputery, możliwe do umieszczenia w elementach ubrania lub w noszonych przedmiotach codziennego użytku (zegarek, okulary, portfel, biżuteria,...). Technologia do wykorzystania w dwóch podstawowych obszarach: medycyny, do monitorowania wskaźników określających stan zdrowia (efekt - poprawa efektywności ochrony zdrowia); ICT do szeroko rozumianej komunikacji (odbiór i przekazywanie informacji, nauka), a także do celów militarnych, związanych z wykrywaniem zagrożeń biologicznych i chemicznych.

Integracja urządzeń mikroprocesorowych i mini-komputerów z elementami ubioru wymaga nowej jakości w używaniu osobistych urządzeń elektronicznych oraz w sposobie ubierania się. Rozwój tej technologii jest możliwy w obszarach, w których są: kadra o odpowiednich kwalifikacjach, firmy działające na polu nowoczesnych technik komputerowych i sensorów opartych o osiągnięcia współczesnej inżynierii materiałowej (nanowłókna, mikro- i nano- sensory). W kontekście technologii materiałowych może okazać się, że na konkurencyjnym rynku lepszym miejscem będzie obróbka wykańczająca poszczególne komponenty i nadająca im finalne, pożądane własności (np. poprzez nanoszenie warstw) niż produkcja kompletnych materiałów - dystans dzielący nas do krajów wiodących na rynku produkcji materiałów jest nadal duży. Zadaniem nie trywialnym jest integracja producentów materiałów ze środowiskami opracowującymi wyżej wymienione technologie w celu, najpierw określenia wspólnego profilu zainteresowania i zaplanowania oraz podjęcia dalszych działań.

Podstawową barierą w upowszechnieniu tej technologii będzie uzyskanie odpowiedniego poziomu zdolności obliczeniowej, co stanowi tak poważne wyzwanie, że w skali światowej nie ma w tej materii jednoznacznie pozytywnych prognoz w perspektywie do 2020 roku.

Rozwój Unii Europejskiej opiera się na współpracy między administracją publiczną, nauką a biznesem w zakresie transferu wiedzy i technologii. Jeśli jesteś zainteresowany tymi zagadnieniami, nie może zabraknąć Cię na IV konferencji "Państwo w mikro- i makroskali". ZAREJESTRUJ się już dzisiaj >>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200