Wsparcie, ale z głową

Powszechne znaczniki RFID

Rozwinięcie zastosowań znaczników RFID poza identyfikację i śledzenie przepływu materiałów i towarów w procesach produkcyjnych i handlu na obszar śledzenia osób i dokumentów. Technologia ta pozwala na identyfikację osób oraz śledzenie ich zachowania. Zachowanie osób wyposażonych w karty RFID może być rejestrowane. Pozwala to na ustalenie czasu przebywania w poszczególnych pomieszczeniach firmy bądź pawilonu handlowego. Informacja ta skojarzona z RFID produktów bądź narzędzi może dostarczać istotnej informacji na temat zainteresowań klientów lub sposobu pracy pracowników. Karty RFID mogą także być wykorzystane do implementacji polityki dostępu do pomieszczeń biurowych, laboratoriów, magazynów oraz parkingów. Systemy te jednocześnie umożliwiają identyfikacje osoby, co ma dodatkowe znaczenie z punktu bezpieczeństwa. Bardzo duży potencjał zastosowania znaczników RFID jest także związany z ich użyciem do kontroli obiegu dokumentów i ewidencji toku sprawy.

Technologia ta posiada pozytywny wpływ na rozwój systemów związanych z poprawą bezpieczeństwa, usprawnieniem produkcji, logistyką oraz badaniem preferencji rynkowych. Systemy tej klasy znakomicie uzupełniają systemy inteligentne rozszerzając obszar ich zastosowań. Znaczenie rynkowe tej technologii jest zatem bardzo zbliżone do systemów inteligentnych, a liczba potencjalnych zastosowań jest bardzo szeroka. Wykorzystanie i rozwój rozważanej technologii nie wymaga wysokich nakładów i może być prowadzona przez Małe i Średnie Przedsiębiorstwa.

Wybierz jedną technologię, na którą Twoim zdaniem warto przeznaczyć środki publiczne. Kliknij TUTAJ aby wziąć udział w naszej sondzie.

Systemy inteligentne

Systemy, które mają wbudowaną logikę przetwarzania informacji umożliwiającą autonomiczną adaptację ich działania do zmieniających się warunków pracy. Obszar aplikacyjnych inteligentnych systemów jest bardzo szeroki i obejmuje: systemy wspomagania decyzji, sieci komputerowe, samochody, domy, budynki, systemy grzewcze, instalacje elektryczne, urządzenia AGD i szereg innych obszarów. Dla uzyskania inteligentnego zachowania nie wystarcza wyposażenie urządzeń w procesor, lecz konieczne jest jego obudowanie w odpowiednie czujniki identyfikujące stan otoczenia systemu oraz program komputerowy implementujący autonomiczna strategię działania systemu. Budowa tej klasy systemów będzie stanowić w najbliższych latach bardzo intensywny obszar badań prowadzony na styku informatyki, telekomunikacji i elektroniki.

Jest to związane z potencjałem jaki wnosi budowa urządzeń łatwych w użytkowaniu i samoczynnie dostrajanych się do warunków otoczenia. Może to mieć bardzo pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i komfort życia. Systemy tej klasy będą także prowadzić do ułatwienie życia osobom starszym i niepełnosprawnym.

Największy potencjał rynkowy tej technologii wiąże się z tym, iż łączy się ona systemami powszechnego dostępu do informacji oraz systemami komunikacji bezprzewodowej, z sieciami sensorowymi oraz systemami identyfikacji np. RFID. Systemy inteligentne obejmują bowiem cały pakiet nowoczesnych technologii.

Rozwój Unii Europejskiej opiera się na współpracy między administracją publiczną, nauką a biznesem w zakresie transferu wiedzy i technologii. Jeśli jesteś zainteresowany tymi zagadnieniami, nie może zabraknąć Cię na IV konferencji "Państwo w mikro- i makroskali". ZAREJESTRUJ się już dzisiaj >>


TOP 200