Wrocławskie szkoły wkroczą do chmury
-
- Janusz Chustecki,
- 25.02.2021, godz. 16:37
Władze Wrocławia podpisały z Microsoftem umowę noszącą roboczą nazwę „Szkoły w Chmurze Microsoft”. Przewiduje ona iż korporacja będzie wspierać uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji, pomagając im rozwijać szeroko rozumiane cyfrowe kompetencje.

Współpraca zakłada również poszerzanie wiedzy i rozwoju umiejętności nauczycieli i administracji szkół w zakresie wykorzystywanych technologii w edukacji. Przewiduje się, że w ramach umowy we Wrocławiu powstanie 12. modelowych „Szkół w Chmurze Microsoft” oraz opracowany zostanie program wspierania rozwoju umiejętności swobodnego korzystania z technologii Microsoft. To ambitny program, który obejmie blisko 75 tysięcy uczniów i nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych, liceach oraz szkołach branżowych.
Podpisane porozumienie przewiduje też tworzenie nowych scenariuszy wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych takich usług i narzędzi, jak Microsoft Teams czy Office 365 dla Edukacji. W ocenie Jarosława Delewskiego (dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia), „Porozumienie, które zawarliśmy z Microsoft pozwoli nauczycielom i uczniom rozwinąć te umiejętności, które są dziś niezwykle ważne – czyli umiejętności swobodnego korzystania z nowych technologii, które stały się nieodłącznym elementem każdej części naszego życia”.
Zobacz również:
- Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
- Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
- HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
Koordynacją projektu zajmie się Centrum Kształcenia Zawodowego i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Wiadomo już iż szkolenia prowadzone przez ekspertów będą dotyczyć m.in. takich tematów jak „Cyfrowe środowisko kształcenia” oraz „Wykorzystanie technologii informacjyno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu i uczeniu się uczniów”.
Obie strony podkreślają, że kluczową rolę w modelowej „Szkole w Chmurze Microsoft” odegra gotowa na doskonalenie swojego warsztatu kadra pedagogiczna. Będzie się tutaj liczyć nie tylko umiejętność wykorzystania cyfrowych narzędzi do nauczania, ale przede wszystkim przekazanie uczniom wiedzy, jak korzystać z tych narzędzi zarówno w szkole, jak i w przyszłości w pracy.