Wrocławskie szkoły wkroczą do chmury

Władze Wrocławia podpisały z Microsoftem umowę noszącą roboczą nazwę „Szkoły w Chmurze Microsoft”. Przewiduje ona iż korporacja będzie wspierać uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji, pomagając im rozwijać szeroko rozumiane cyfrowe kompetencje.

Edukacja

Współpraca zakłada również poszerzanie wiedzy i rozwoju umiejętności nauczycieli i administracji szkół w zakresie wykorzystywanych technologii w edukacji. Przewiduje się, że w ramach umowy we Wrocławiu powstanie 12. modelowych „Szkół w Chmurze Microsoft” oraz opracowany zostanie program wspierania rozwoju umiejętności swobodnego korzystania z technologii Microsoft. To ambitny program, który obejmie blisko 75 tysięcy uczniów i nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych, liceach oraz szkołach branżowych.

Podpisane porozumienie przewiduje też tworzenie nowych scenariuszy wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych takich usług i narzędzi, jak Microsoft Teams czy Office 365 dla Edukacji. W ocenie Jarosława Delewskiego (dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia), „Porozumienie, które zawarliśmy z Microsoft pozwoli nauczycielom i uczniom rozwinąć te umiejętności, które są dziś niezwykle ważne – czyli umiejętności swobodnego korzystania z nowych technologii, które stały się nieodłącznym elementem każdej części naszego życia”.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi

Koordynacją projektu zajmie się Centrum Kształcenia Zawodowego i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Wiadomo już iż szkolenia prowadzone przez ekspertów będą dotyczyć m.in. takich tematów jak „Cyfrowe środowisko kształcenia” oraz „Wykorzystanie technologii informacjyno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu i uczeniu się uczniów”.

Obie strony podkreślają, że kluczową rolę w modelowej „Szkole w Chmurze Microsoft” odegra gotowa na doskonalenie swojego warsztatu kadra pedagogiczna. Będzie się tutaj liczyć nie tylko umiejętność wykorzystania cyfrowych narzędzi do nauczania, ale przede wszystkim przekazanie uczniom wiedzy, jak korzystać z tych narzędzi zarówno w szkole, jak i w przyszłości w pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200