Wrocław - konkurent Krakowa

Najprawdopodobniej przez najbliższe lata będziemy świadkami ekscytującego współzawodnictwa pomiędzy Krakowem i Wrocławiem o palmę pierwszeństwa w dziedzinie bezpośrednich inwestycji w sektor high-tech. To oznacza, że pracy dla informatyków w stolicy Dolnego Śląska i jej okolicach nie powinno zabraknąć.

Najprawdopodobniej przez najbliższe lata będziemy świadkami ekscytującego współzawodnictwa pomiędzy Krakowem i Wrocławiem o palmę pierwszeństwa w dziedzinie bezpośrednich inwestycji w sektor high-tech. To oznacza, że pracy dla informatyków w stolicy Dolnego Śląska i jej okolicach nie powinno zabraknąć.

Wrocław kojarzony jest ostatnio przede wszystkim z dużymi centrami badawczymi i BPO otworzonymi przez Siemensa, Volvo i HP. Ostatnio prasa doniosła, że Wrocław ma spore szanse na kolejną dużą inwestycję. O otwarciu we Wrocławiu centrum usług informatycznych i księgowych myśli hinduska firma KPIT Cummings. Jeśli Hindusi wybraliby Wrocław, wybudowaliby tam kosztem ok. 10 mln euro ośrodek, w którym pracę znalazłoby początkowo ok. 500 informatyków i księgowych. Decyzja o lokalizacji centrum powinna zapaść na początku kwietnia br.

Dzięki centrom stworzonym przez koncerny zatrudnienie znalazło grubo ponad tysiąc młodych, doskonale wykształconych ludzi. O znaczeniu tego typu inwestycji dobrze wiedzą włodarze miasta, które nie opuszczają żadnej okazji, by spotkać się z przedstawicielami zagranicznego biznesu i zachęcić ich do inwestycji we Wrocławiu. To część dobrze przemyślanej strategii, która ma umieścić miasto na międzynarodowych mapach biznesowych i turystycznych.

Siła w mocnym sektorze IT

Wrocław - konkurent Krakowa
Wrocław - konkurent Krakowa

Wynagrodzenie specjalistów w najważniejszych sektorach gospodarki i administracji w Polsce Zachodniej (woj.wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i lubuskie)

Jednak siła lokalnego rynku nie opiera się jedynie na inwestycjach zagranicznych. Tak naprawdę najważniejszym czynnikiem sprawiającym, że Wrocław uchodzi za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc pracy dla informatyków jest przede wszystkim silnie rozwinięta branża IT. W mieście ma swoje centrale kilku dużych dostawców IT (m.in. QAD, IBS, SA, IMG czy Teta SA), a także Telefonia Dialog. To konkurencja pomiędzy nimi sprawia, że wykształcony specjalista IT może we Wrocławiu liczyć na pieniądze porównywalne z tymi, które mógłby zarobić w Krakowie czy stolicy. I tak menedżer IT średniego szczebla zatrudniony w międzynarodowej firmie może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Programista o pewnym doświadczeniu może liczyć na płace rzędu 5-6 tys. zł.

Przez wiele lat na poziom płac dla specjalistów na Dolnym Śląsku duży wpływ miało bliskie sąsiedztwo granicy z Niemcami. Tutejszym specjalistom zawsze blisko było do Niemiec, a małe lokalne firmy informatyczne od wielu lat utrzymywały się z uczestnictwa w projektach realizowanych za zachodnią granicą. Odkąd niemiecka gospodarka dostała zadyszki czynnik ten przestał mieć decydujące znaczenie. Jednak kontakty i doświadczenia zdobyte podczas realizacji tego typu projektów owocują w wielu przypadkach po dziś dzień.

Kto lepszy

Najbliższe lata to prawdopodobnie kolejne inwestycje w budowę centrów rozwoju i wsparcia dla międzynarodowych korporacji. Ambitne plany zwiększenia zatrudnienia o co najmniej kilkadziesiąt osób ma IMG Polska, która z Wrocławia chce kierować wszystkimi projektami realizowanymi przez warszawską firmę w Europie Środkowo-Wschodniej. (Firma równocześnie rozważa decyzję stworzenia części nowych zespołów na Górnym Śląsku, po to by przynajmniej częsciowo obniżyć koszty swojego funkcjonowania).

Przyszłość to także dalszy ciąg ekscytującego współzawodnictwa pomiędzy Krakowem i Wrocławiem o palmę pierwszeństwa w dziedzinie bezpośrednich inwestycji w sektor high-tech. Na razie Kraków wygrywa w tym wyścigu przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zrealizowanych inwestycji. Wrocław ma jednak wszelkie warunki ku temu, by prześcignąć miasto nad Wisłą. Ma aktywne środowisko akademickie, aktywny samorząd, lotnisko i poprawiającą się z roku na rok infrastrukturę. Niezależnie od wyniku tego współzawodnictwa jest jedno jest pewne - pracy dla informatyków we Wrocławiu w najbliższych latach nie zabraknie.


TOP 200