Wracamy do biur, choć niekoniecznie. 70% firm przejdzie na model hybrydowy

Jak podaje Forrester, ok. 70% europejskich i amerykańskich firm przejdzie na model hybrydowy. Tylko jedna trzecia planuje pełny powrót do biura.

Praca zdalna zostanie z nami na stałe / Fot. Unsplash.com

Praca zdalna zostanie z nami na stałe / Fot. Unsplash.com

Według Forrestera model "pracy w dowolnym miejscu" spotkał się z pewnym sceptycyzmem, ponieważ 30% firm ma powrócić do normalności w taki sposób, że cały personel wróci do biur. Dzieje się tak pomimo tego, że modele hybrydowe są obecnie postrzegane jako konieczne do przyciągnięcia talentów o wyższej wartości. Inaczej mówiąc, ludzie często oczekują, że będą mogli - przynajmniej częściowo - pracować zdalnie.

Badania Forrester pokazują, że firmy, które zapewnią hybrydowy model, mogą zyskać zarówno doświadczenie pracowników, jak i korzyści biznesowe, takie jak wyższy wskaźnik retencji i długoterminowe korzyści rekrutacyjne. Według Forrestera około 55% pracowników w USA twierdzi, że ma nadzieję na częstszą pracę z domu, nawet po zakończeniu pandemii.

Zobacz również:

  • Praca zdalna tylko dla wybranych Polaków. Badanie ClickMeeting
  • Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance

"Pandemia nauczyła nas, że organizacje odgrywają większą rolę w zdrowiu pracowników, niż wcześniej sądzono" – powiedział Keith Johnston, wiceprezes i dyrektor ds. badań grupowych w firmie Forrester. "Pokazuje również, w jaki sposób przyszłość pracy będzie napędzana przez pracowników, którzy będą mogli pracować w dowolnym miejscu"

Według Forrestera drogą naprzód jest odświeżenie przestrzeni biurowej i "rekonceptualizacja" przestrzeni biurowej i sposobu jej użytkowania. Aby pomóc firmom, analitycy udostępniają kalkulator gotowości do pracy w dowolnym miejscu, który pomoże czerpać korzyści z pracy w dowolnym miejscu i opracować plan działania w oparciu o ich gotowość.

"Kalkulator ocenia kilka czynników firmy, w tym odsetek pracowników, którzy mogą potencjalnie pracować zdalnie oraz sposób, w jaki technologie układają się pod względem współpracy i bezpieczeństwa" – twierdzą eksperci Forrester w poście na blogu. "Kalkulator pomoże firmom inwestować i zapewniać zasoby technologiczne, kulturowe i przywódcze, aby wspierać pracę z dowolnego miejsca".

Według Forrestera ok. 75% prezesów spodziewa się, że ich powierzchnia biurowa się skurczy. Firmy takie jak Salesforce i Dropbox ogłosiły już hurtowe zmiany w umowach najmu swoich biur, przekształcając je w przestrzenie współpracy, a nawet podnajmując ich część.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200