World IPv6 Launch - dużo hałasu, efektów brak?

8 czerwca zorganizowano World IPv6 Launch - akcję, której celem było zachęcenie użytkowników do migracji do najnowszej wersji protokołu IP (IPv6). I choć inicjatywa ta spotkała się ze sporym zainteresowaniem mediów, to jej efekty wydają się raczej mizerne. O IPv6 mówi się ostatnio coraz więcej, ale tempo migracji do nowej wersji protokołu jest zdecydowanie niezadowalające.

Głównym założeniem World IPv6 Launch było edukowanie wszystkich zainteresowanych (czyli m.in. producentów i użytkowników sprzętu sieciowego) w zakresie zalet IPv6 i jego przewag nad powszechnie dziś wykorzystywanym protokołem IPv4. To kolejna już odsłona akcji promującej najnowszą wersję protokołu IP (poprzednio był to Światowy Dzień IPv6 - World IPv6 Day) i podobnie jak rok temu zainteresowanie nią było spore, porad chętnie słuchano... problem jednak w tym, że protokół IPv6 wciąż pozostaje bardzo mało popularny.

Ze statystyk przedstawionych przez firmę Arbor Networks wynika, że 8 czerwca ruch IPv6 początkowo faktycznie wzrósł (najbardziej znacząco w niewielkiej, ale ważnej grupie użytkowników, np. u kluczowych amerykańskich dostawców usług internetowych - nawet o 20%) - ale tylko do czasu, gdy zaktywizowali się użytkownicy z Europy, bo wtedy popularność IPv6 znów spadła. Bardzo podobnie było rok temu. Dobrą wiadomością jest, że w porównaniu z rokiem 2011 wyraźnie wzrosła "bazowa" popularność IPv6.

Zobacz również:

  • Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma rosnąca popularność protokołu IPv6

"Z naszych obserwacji wynika, że popularność IPv6 rośnie stabilnie, ale bardzo powoli. Gwałtowny wzrost zauważyliśmy przed tygodniem, ale miał on prawdopodobnie związek z rozpoczęciem przygotowań do World IPv6 Launch i uruchamianiem z tej okazji nowych urządzeń i usług" - tłumaczy Darren Anstee z Arbor Networks.

Podobny trend zaobserwowali również inni specjaliści. "Faktycznie, mamy do czynienia z powolnym wzrostem popularności IPv6, zarówno w środowisku korporacyjnym, jak i wśród użytkowników indywidualnych. Ale słowo 'powolny' jest tu kluczowe. Zaobserwowaliśmy też, że na razie klienci bardziej niż wdrażaniem IPv6 są zainteresowani maksymalnym wykorzystaniem potencjału IPv4" - podkreśla Mike Palladino z firmy Internap.

Zdaniem komentatorów, głównym powodem powolnego popularyzowania się protokołu IPv6 są oczywiście pieniądze - firmy wolą wstrzymać się z kupowaniem sprzętu obsługującego nowy standard. Wśród istotnych przyczyn tego zjawiska wymienia się również brak wiedzy na temat zalet migracji do IPv6 oraz brak narzędzi usprawniających taką operację.


TOP 200