WordPerfect wraca na arenę

Corel przygotowuje do wprowadzenia na rynek pakiet Office Professional.

Corel przygotowuje do wprowadzenia na rynek pakiet Office Professional.

Corel zamierza wprowadzić do sprzedaży w czerwcu br. zintegrowany pakiet biurowy Office Professional dla Windows 95. Fakt ten może cieszyć zarówno użytkowników WordPerfect, jak i Microsoft Office, choć z zupełnie odmiennych przyczyn. Cierpliwość tych, którzy lojalnie pozostali przy WordPerfect czy PerfectOffice, zostanie nagrodzona, gdyż późno, lecz otrzymają pakiet dla Windows 95 wyposażony we wszystkie podstawowe cechy, jak wielozadaniowość, możliwość korzystania z długich nazw plików czy wsparcie dla OLE 2.0. Z drugiej strony użytkownicy Microsoft Office nie mają specjalnych powodów do zmiany oprogramowania na Corel Office Professional, ponieważ jego nowe funkcje przede wszystkim wypełniają lukę, jaka ostatnio powstała przy porównywaniu funkcjonalności obu tych pakietów. W czterech obszarach Office Professional przewyższa Microsoft Office - integracja z Internetem, zarządzanie plikami, grafika oraz narzędzia do integracji aplikacji.

Obecnie dostępna jest drugiej generacji wersja beta pakietu Office Professional. Pomijając powodowane przez nią załamania systemu, zawieszenia pracy programu i niezrozumiale komunikaty o błędach, można jednak ocenić, jakie nowe cechy będą wprowadzone do pakietu, który ma się znaleźć na rynku w czerwcu br.

W skład Professional wchodzi Internet Publisher - program do konwersji plików z/na format HTML (HyperText Markup Language), który wcześnie był oferowany niezależnie jako dodatek do WordPerfect 6.1.

Trzy moduły zestawu - WordPerfect, Quattro Pro i Presentations pozwalają na bezpośredni dostęp do Internetu przy wykorzystaniu Netscape Navigator. Możliwe jest nie tylko przeszukiwanie zasobów sieci, ale także szybkie nawiązywanie połączeń po kliknięciu na wprowadzone do dokumentów adresy URL (Uniform Resource Locator).

Oprócz rozszerzonych funkcji internetowych Office Professional oferuje też lepsze niż Microsoft Office zarządzanie plikami. Ulepszona wersja programu QuickFile jest dostępna zarówno przy wywoływaniu polecenia File Open jak i z Paska Zadań (Taskbar). QuickFile jest bardziej funkcjonalny niż Windows 95 Explorer lub narzędzia Microsoft Office. Okno programu składa się z jednej, dwu lub trzech części - w tej ostatniej wyświetlany jest działający bardzo szybko podgląd plików tekstowych lub graficznych.

Corel wprowadził też do pakietu DAD (Desktop Applications Director) - pasek narzędziowy umieszczony na Pasku Zadań, który można przystosować do potrzeb użytkownika. Narzędzie to jest szczególnie przydatne przy otwieraniu wielu dokumentów przez różne aplikacje pakietu - funkcja Save My Place umożliwia odtworzenie środowiska pracy przy powrocie do pracy nad plikiem i to nawet po ponownym załadowaniu systemu operacyjnego.

Do pakietu wprowadzono też funkcje pomocy wykorzystujące naturalny język angielski - PerfectExpert. Program działa w sposób daleki od doskonałości, ale jest w pełni porównywalny z AnswerWizard z pakietu Microsoft Office. Wśród innych źródeł pomocy można wymienić dostęp do strony WWW Corela oraz jego forum w sieci CompuServe.

Zawarty w Office Professional znany program GroupWise wspomaga pracę grupową, korzystanie z poczty elektronicznej i może służyć jako centrum konferencyjne. Wprowadzone do wszystkich modułów pakietu menu Workflow pozwala na wysyłanie wiadomości w sieci lokalnej lub wewnątrz firmy (Intranet). Wsparcie dla Lotus Notes F/X 2.0 umożliwia zarządzanie oraz edycję dokumentów Office Professional przez Notes.

Wśród innych funkcji pakietu związanych z sieciami należy wymienić funkcje pozwalające na instalację oraz konfigurację Office Professional z centralnego serwera NetWare.

Do oprogramowania wprowadzono też nowe, łatwe w użyciu funkcje Guidelines i QuickSpots stosowane dotychczas głównie w programach do przygotowywania wydawnictw. Guidelines powodują wyświetlanie przerywanych niebieskich linii określających położenie marginesów, tabulatorów lub kolumn tekstu. Zmianę formatowania dokumentu można przeprowadzać przeciągając te linie, co jest łatwiejsze niż przesuwanie wskaźników na linijce stosowane w Microsoft Office. Z kolei QuickSpots są graficznymi przyciskami, które pojawiają się i znikają podczas przesuwania kursora nad blokiem tekstu. Przyciski te ułatwiają formatowanie akapitów, grafiki, tabel lub kolumn oferując większe możliwości niż dostępne przy naciśnięciu prawego klawisza myszy.

Pakiet uzupełniono też o funkcje odpowiadające wprowadzonym do Word 7, takie jak Spell-As-You-Go (podświetlanie nieprawidłowo napisanych słów w czasie edycji), Format-As-You-Go (poprawa błędów typograficznych i formatowania) oraz QuickCorrect (korekta wielkości liter błędnie napisanych wskutek pomyłkowego wciśnięcia klawisza CapsLock).

We wszystkich modułach Office Professional dostępne są interakcyjne makra - QuickTasks podobne do kreatorów Microsofta. Możliwe jest modyfikowanie standardowych lub tworzenie nowych makr przy wykorzystaniu języka skryptowego PerfectScript.

Nowa wersja Quattro Pro również została wyposażona w kilka ulepszeń, takich jak zintegrowane narzędzia do analizy i wyświetlania informacji geograficznych, wbudowany dostęp do Internetu oraz wiele zautomatyzowanych funkcji. Program ma też większe możliwości graficzne i pozwala na import i wyświetlanie plików w formatach JPEG i WPG.

Największe rozczarowanie w wersji beta Office Professional wywołuje moduł do rozpoznawania mowy - IBM VoiceType Control. Pozostawia on wiele do życzenia, jeśli chodzi o prawidłowość rozpoznawania wydawanych głosem poleceń, poprawienia wymaga też logika jego działania - np., dlaczego przed próbą zamknięcia programu Calculator nie sprawdza on, czy program ten został w ogóle uruchomiony?

Tak bogaty zestaw funkcji i modułów, jakie wprowadzono do pakietu Corel Office Professional, ma jednak swoją cenę. Pełna instalacja wymaga ok. 300 MB pamięci na dysku.

Ponieważ data premiery Office Professional została wyzanczona dopiero na czerwiec, Corel ma jeszcze sporo czasu, by poprawić błędy i niedociągnięcia pakietu. Przedstawiciele firmy zapewniają, że będzie on solidnym, wolnym od błędów i dobrze zintegrowanym zestawem programów.

W skład pakietu Office Professional wejdą programy nie tylko Corela, ale także innych firm:

Corel WordPerfect, Quattro Pro, Borland Paradox 7.0, Envoy, Corel Presentations 3.0, CorelFlow 2, Netscape Navigator 2.0, Novell GroupWise, InfoCentral, IBM VoiceType Control, Starfish Sidekick

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200