WordPerfect w nowej szacie

Czy firmie Corel Corp. uda się odrodzenie pozycji słynnego niegdyś WordPerfecta?

Czy firmie Corel Corp. uda się odrodzenie pozycji słynnego niegdyś WordPerfecta?

Corel Corp. stanął do konkurencji z Microsoft, a także Lotus/IBM, wprowadzając na rynek zintegrowany pakiet biurowy Corel WordPerfect Suite 7 for Windows 95. Jego podstawowym elementem jest edytor tekstów WordPerfect - jeszcze kilka lat temu jeden z najpopularniejszych programów tego typu. Zgodnie z obecną modą, pakiet zawiera obszerny zestaw zintegrowanych aplikacji, m.in. arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, oprogramowanie komunikacyjne oraz przeglądarkę internetową.

Skład pakietu

Pomysł na zasypanie użytkownika programami sprzedawanymi w jednym pudełku jest sprawdzoną przez Corel Corp. metodą na sukces rynkowy. Nie dziwi zatem, iż w skład pakietu WordPerfect Suite 7 wchodzi aż 11 aplikacji - niektóre z nich zostały opracowane przez niezależnych producentów. Najważniejsze elementy zestawu to: edytor tekstów Corel WordPerfect 7, arkusz kalkulacyjny Corel Quattro Pro 7 i program do tworzenia prezentacji Corel Presentations 7 znany z pakietu CorelDraw. Aplikacje te uzupełniają: Envoy firmy Novell, pozwalający, podobnie jak Adobe Acrobat tworzyć dokumenty niezależne od aplikacji służącej do ich przygotowania, oprogramowanie komunikacyjne AT&T WorldNet Service wraz z przeglądarką internetową Netscape Navigator, CorelFLOW 3 - program do tworzenia wykresów organizacyjnych, Corel Screen Saver, organizator osobisty Sidekick 95, program ułatwiający poruszanie się po systemie Windows - Dashboard 95 (oba firmy Starfish Software), a także znakomita przeglądarka plików Quick View Plus firmy Inso Corp. Całość jest spięta przez Corel Desktop Application Director (DAD) - program będący odpowiednikiem Kreatorów, występujących w pakietach Microsofta.

Do pakietu dołączonych jest ok. 10 tys. rysunków, niezliczone kroje czcionek oraz wiele cennych dla każdego użytkownika dodatków do systemu, jak np. uniwersalna książka adresowa - Corel Address Book, która umożliwia integrację z Microsoft Exchange.

Instalacja

Corel WordPerfect Suite jest instalowany za pomocą standardowego programu, który startuje automatycznie po umieszczeniu płyty CD-ROM w czytniku. Zależnie od wybranego sposobu instalacji, pakiet zajmuje na dysku od 64 MB (tylko okrojony WordPerfect) do ponad 340 MB (wszystkie aplikacje) i jeśli wierzyć zapewnieniom producenta, działa już na komputerach z procesorem 386DX, systemem Windows 95, 8 MB RAM (16 MB zalecane), kartą graficzną VGA i myszką. W przypadku gdy użytkownik zamierza wykorzystać możliwość wydawania poleceń głosem (pakiet zawiera odpowiednie oprogramowanie firmy IBM), komputer musi być wyposażony w kartę dźwiękową i mikrofon. Corel WordPerfect Suite 7 pracuje wyłącznie w środowisku Windows 95 - mimo że wszystkie aplikacje są w pełni 32-bitowe nie jest obecnie dostępna wersja dla Windows NT.

Podczas pracy

Corel WordPerfect Suite działa stabilnie, choć wolniej niż aplikacje . Programy wchodzące w skład pakietu są przyzwoicie zintegrowane, tzn. można dość łatwo przenosić dane, choć - moim zdaniem - operacja ta nie jest tak dobrze zorganizowana, jak w programach Microsoft. Silnym punktem pakietu jest edytor tekstów, za pomocą którego można "wyprawiać" takie rzeczy, o jakich użytkownicy Worda usłyszą być może w 11 wersji.

Z drugiej jednak strony, zasiadając do pracy przed komputerem wyposażonym we wszystkie te dobrodziejstwa, odnosi się wrażenie, iż większość pary "idzie w gwizdek" - programy nie są tak łatwe w obsłudze, jak można by tego oczekiwać i mają wiele cech, które delikatnie mówiąc "stawiają na głowie" to, czego od aplikacji dla Windows 95 oczekuje użytkownik. Na przykład WordPerfect nie dość, że używa własnych zestawów znaków, to również blokuje domyślne ustawienia Windows dotyczące języka i układu klawiatury (zaczyna pisać w jęz. angielskim, gdy na pasku zadań ustawiony jest układ polski). Na szczęście, po kliknięciu myszą na ikonie języka wszystko wraca do normy. Gorzej, że wspomniana "niezgodność z duchem Windows" spotyka użytkownika w bardzo wielu miejscach. Zaletą programu jest natomiast np. bezproblemowa możliwość używania tekstów wykorzystujących kody polskich znaków zgodne ze standardem Mazovia. Z Internetem można się połączyć niemal z każdej aplikacji pakietu.

Jednocześnie system pomocy Corel WordPerfect Suite 7 jest lepiej opracowany niż oferowany przez .

Podsumowanie

Corel WordPerfect Suite 7 bez większych problemów pracuje pod polską wersją systemu Windows 95. Pakiet jest obszernym zestawem dość znanych programów, a producent włożył duży wysiłek w ujednolicenie ich interfejsu. Za wyjątkiem edytora tekstów nie oferują one jednak zbyt wielu nowych funkcji. Główną wadą WordPerfecta jest duża liczba cech pochodzących jeszcze z epoki DOS, a zaletą - rewelacyjne narzędzia słownikowe (można w nim np. stworzyć słowniki dla wybranych dziedzin działalności zawodowej) oraz wyjątkowe możliwości edytorskie. Program ten przewyższa nadal każdą z konkurencyjnych aplikacji, choć jest trudny do opanowania.


TOP 200