Wolny rynek telefonów

Poproszony o komentarz Jerzy Kalinowski, dyrektor Management Consulting Services w Price Waterhouse, stwierdził, że podpisana w Genewie umowa będzie w przyszłości bardzo korzystna dla klientów, którzy mogą liczyć na obniżki cen i poprawę jakości usług telekomunikacyjnych. "Pakt Telekomunikacyjny jest potwierdzeniem ogólnoświatowych trendów liberalizacyjnych, co w Polsce objawia się zapowiedzią dopuszczenia innych poza TP S.A. operatorów do świadczenia usług międzymiastowych i międzynarodowych" - powiedział Jerzy Kalinowski. Jego zdaniem, nie można jednak być pewnym podjęcia natychmiastowej decyzji o sposobie i trybie prywatyzacji TP S.A., wymaga ona bowiem "konsensu politycznego, o jaki w roku wyborów parlamentarnych może być bardzo trudno".

Józef Lubacz, kierownik Zakładu Teleinformatyki Politechniki Warszawskiej, sądzi, iż podjęte przez Polskę w Genewie zobowiązania nie będą miały wpływu na prywatyzację państwowego monopolisty, jakim jest TP S.A. "Prywatyzacja zależy od nowelizacji ustawy o łączności i w niej prawdopodobnie znajdzie się zapis o dopuszczeniu w większym zakresie zagranicznych inwestorów do polskiego rynku telekomunikacyjnego" - twierdzi prof. Józef Lubacz, decyzja o liberalizacji zaś nie jest tylko kwestią polityki, ale również ekonomii. "Musimy wybrać dogodny moment na prywatyzację TP S.A., gdyż obecnie większość europejskich firm telekomunikacyjnych przechodzi transformację kapitałową i na rynku po prostu brakuje odpowiednich funduszy" - wyjaśnia Józef Lubacz.

Na Zachodzie fuzje

Decentralizacja rynku telekomunikacyjnego, chronionego (zwłaszcza w Europie) przez monopole państwowe, przyniesie korzyści największym operatorom. Większość analityków rynku sądzi jednak, że aby zdobyć europejskie i azjatyckie rynki, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne muszą przejmować mniejszych od siebie operatorów, tworząc międzynarodowe koncerny.

Wśród potencjalnych kandydatów do przejęcia od kilku miesięcy wymieniany jest Teleport Communications, a także GTE. W ubiegłym roku Bell Atlantic połączył się z Nynex, a SBC Communications wchłonęło grupę Pacific Telesis. Największymi wydarzeniami na światowym rynku telekomunikacyjnym w 1996 r. było połączeniu British Telecommunication z MCI i MSF z WorldCom oraz zawiązanie konsorcjum przez Deutsche Telekom, France Telecom i Sprint. Zdaniem analityków, fuzje, a nie alianse firm telekomunikacyjnych, mają być siłą napędową tego rynku w 1997 r.


TOP 200