Wolnostojące, stelażowe i kasetowe

Podstawowe architektury serwerów czyli komputery wolnostojące, stelażowe i kasetowe zewnętrznie nie zmieniają się od wielu lat, choć nie oznacza to, że producenci sprzętu nie wprowadzają istotnych modyfikacji i ulepszeń.

Chyba najmniejsze zmiany dotyczą serwerów wolnostojących, gdzie modyfikacje są związane przede wszystkim z wprowadzaniem nowych generacji podstawowych elementów, jak procesory, dyski i interfejsy zgodne z nowymi standardami.

Wciąż najpopularniejsza architektura stelażowa

W wypadku serwerów stelażowych tendencja jest podobna, choć tu modyfikacje dotyczą nie tylko samych serwerów, ale również ich ważnego elementu zewnętrznego czyli szaf przemysłowych. Ponieważ architektura stelażowa jest oparta na standardach, które zakładają, że dowolny serwer tego typu może być instalowany w szafie dowolnego producenta, ogranicza to pole innowacji. Oczywiste, że prawie każdy producent sprzętu stara się wyróżnić swoją ofertę podkreślając jej wyjątkowe zalety - jakość, trwałość lub dodatkowe użyteczne funkcje. W wypadku szaf stelażowych też pojawia się wiele pomysłów na innowacyjne konstrukcje, które mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Zobacz również:

Wśród nich można wymienić np. szafy o architekturze modułowej, która pozwala na łatwe dopasowanie ich wysokości, systemu mocowań, rodzaju i kierunku otwierania drzwi itp. Jest to oferta dla przedsiębiorstw, które przewidują częste przeprowadzki lub modernizacje systemu IT.

Innym pomysłem jest wyposażenie szaf w system okablowania, który umożliwia ograniczenie problemów z instalacją lub lokalizacją niezbędnych połączeń i jest wzorowane na ideach leżących u podstaw koncepcji architektury kasetowej.

Kolejny pomysł to uzupełnienie konstrukcji szaf stelażowych o elementy związane z systemem wentylacji i chłodzenia. Tutaj jest wiele różnych firmowych rozwiązań, jak chłodzone drzwi, odpowiednio zaprojektowane kanały wentylacyjne podłączane do zewnętrznej klimatyzacji lub nawet systemy bezpośredniego chłodzenia płyt serwerowych. W praktyce wszystkie te rozwiązania koncentrują się na lokalizacji systemu chłodzenia i umieszczenia go jak najbliżej źródeł ciepła, co jest bardziej efektywne i energooszczędne niż klimatyzacja całych pomieszczeń serwerowni.

Szafy mogą też być wyposażone w czujniki temperatury i wilgoci, które współpracując z odpowiednim systemem monitoringu zabezpieczają sprzęt przed awarią wywołaną przez niekorzystną zmianę parametrów środowiska.

Tego rodzaju firmowe pomysły na ulepszenie konstrukcji szaf stelażowych są użyteczne przede wszystkim w wypadku systemów o dużej gęstości upakowania serwerów, gdzie pojawiają się problemy z lokalizacją dużej liczby połączeń oraz utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury pracy. Warto tu podkreślić, że mimo niewątpliwie dużego postępu w zwiększaniu energooszczędności elementów serwerowych, spadek gęstości mocy wydzielanej w szafach serwerowych nie jest duży. Wynika to zarówno ze wzrostu mocy przetwarzania serwerów, jak i zwiększania gęstości upakowania elementów.

Pole do modyfikacji konstrukcji samych serwerów stelażowych jest stosunkowo niewielkie, choć i tu pojawiają się nowe pomysły. Przykładem mogą być serwery HP ProLiant SL pozbawione większości typowych elementów wewnętrznej obudowy, co pozwoliło na zwiększenie efektywności wentylacji, zmniejszenie zużycia mocy o 28% i wagi komputera o blisko jedną trzecią w porównaniu do standardowych serwerów stelażowych. Tego typu konstrukcje, choć dotyczące serwerów przeznaczonych do specjalizowanych zastosowań, oferują też inni producenci jak IBM (iDataPlex), Rackable Systems lub Verari Systems.

Firmowe kasety

W przypadku serwerów kasetowych nie ma praktycznie żadnego popularnego i uznanego standardu i każdy producent oferuje własne firmowe konstrukcje obudów, serwerów, modułów zarządzających i pamięci masowych, które są wzajemnie dopasowane i z reguły nie współpracują z elementami innych firm.

Ostatnio pojawiły się koncepcje standaryzacji również architektury kasetowej, ale jak na razie nie spotkały się ze wsparciem ze strony producentów sprzętu. Trudno się temu dziwić, bo to otworzyłoby drogę do konkurencji ze strony mniejszych firm, które mogłyby zaoferować przynajmniej niektóre, mniej zaawansowane elementy infrastruktury nie ponosząc kosztów opracowywania i projektowania architektury. Producenci systemów kasetowych podkreślają oczywiście i to nie bez uzasadnienia, że ich rozwiązania zapewniają wyższą jakość, niezawodność i dobrą współpracę między elementami takimi jak obudowa, system chłodzenia, zasilania oraz zarządzania serwerami, przełącznikami sieciowymi i pamięciami masowymi, które są standardowymi elementami systemu kasetowego.

Przyszłość serwerowych architektur

Nie wydaje się by w najbliższych latach mogły nastąpić jakieś rewolucyjne zmiany w podstawowej konstrukcji serwerów i zapewne wszystkie trzy architektury wolnostojąca, stelażowa i kasetowa będą się uzupełniać i współistnieć na rynku.

Ale niektórzy analitycy prognozują, że serwery kasetowe już za kilka lat zostaną zastąpione nową, znacznie bardziej elastyczną architekturą komputerów wykorzystujących procesory, pamięć i interfejsy I/O jako współdzielone zasoby, które będą mogły być przydzielane i konfigurowane zależnie od bieżących, zmieniających się potrzeb użytkowników centrum przetwarzania danych.

Obecnie użytkownicy serwerów kasetowych są uzależnieni od producentów, którzy decydują, jakie proporcje między mocą obliczeniową, pojemnością pamięci i przepustowością interfejsów I/O są udostępniane przez sprzęt. Nowa architektura umożliwi, by użytkownik sam decydował, jakie zasoby i w jakiej ilości są mu niezbędne i niezależnie dopasowywał do nich każdy z elementów systemu. To na razie tylko dość ogólna wizja, której praktyczna realizacja zależy oczywiście od producentów sprzętu. Ale wydaje się, że ma ona realne perspektywy urzeczywistnienia, zwłaszcza że już obecnie pojawiają się podobne koncepcje i na rynku są dostępne kasetowe serwery bezstanowe, które udostępniają tylko moc przetwarzania kontrolowaną przez centralny system, która zarządza też współdzielonymi zasobami pamięci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200