Wolnostojące, stelażowe i kasetowe

Podstawowe architektury serwerów czyli komputery wolnostojące, stelażowe i kasetowe zewnętrznie nie zmieniają się od wielu lat, choć nie oznacza to, że producenci sprzętu nie wprowadzają istotnych modyfikacji i ulepszeń.

Chyba najmniejsze zmiany dotyczą serwerów wolnostojących, gdzie modyfikacje są związane przede wszystkim z wprowadzaniem nowych generacji podstawowych elementów, jak procesory, dyski i interfejsy zgodne z nowymi standardami.

Wciąż najpopularniejsza architektura stelażowa

W wypadku serwerów stelażowych tendencja jest podobna, choć tu modyfikacje dotyczą nie tylko samych serwerów, ale również ich ważnego elementu zewnętrznego czyli szaf przemysłowych. Ponieważ architektura stelażowa jest oparta na standardach, które zakładają, że dowolny serwer tego typu może być instalowany w szafie dowolnego producenta, ogranicza to pole innowacji. Oczywiste, że prawie każdy producent sprzętu stara się wyróżnić swoją ofertę podkreślając jej wyjątkowe zalety - jakość, trwałość lub dodatkowe użyteczne funkcje. W wypadku szaf stelażowych też pojawia się wiele pomysłów na innowacyjne konstrukcje, które mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Wśród nich można wymienić np. szafy o architekturze modułowej, która pozwala na łatwe dopasowanie ich wysokości, systemu mocowań, rodzaju i kierunku otwierania drzwi itp. Jest to oferta dla przedsiębiorstw, które przewidują częste przeprowadzki lub modernizacje systemu IT.

Innym pomysłem jest wyposażenie szaf w system okablowania, który umożliwia ograniczenie problemów z instalacją lub lokalizacją niezbędnych połączeń i jest wzorowane na ideach leżących u podstaw koncepcji architektury kasetowej.

Kolejny pomysł to uzupełnienie konstrukcji szaf stelażowych o elementy związane z systemem wentylacji i chłodzenia. Tutaj jest wiele różnych firmowych rozwiązań, jak chłodzone drzwi, odpowiednio zaprojektowane kanały wentylacyjne podłączane do zewnętrznej klimatyzacji lub nawet systemy bezpośredniego chłodzenia płyt serwerowych. W praktyce wszystkie te rozwiązania koncentrują się na lokalizacji systemu chłodzenia i umieszczenia go jak najbliżej źródeł ciepła, co jest bardziej efektywne i energooszczędne niż klimatyzacja całych pomieszczeń serwerowni.

Szafy mogą też być wyposażone w czujniki temperatury i wilgoci, które współpracując z odpowiednim systemem monitoringu zabezpieczają sprzęt przed awarią wywołaną przez niekorzystną zmianę parametrów środowiska.

Tego rodzaju firmowe pomysły na ulepszenie konstrukcji szaf stelażowych są użyteczne przede wszystkim w wypadku systemów o dużej gęstości upakowania serwerów, gdzie pojawiają się problemy z lokalizacją dużej liczby połączeń oraz utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury pracy. Warto tu podkreślić, że mimo niewątpliwie dużego postępu w zwiększaniu energooszczędności elementów serwerowych, spadek gęstości mocy wydzielanej w szafach serwerowych nie jest duży. Wynika to zarówno ze wzrostu mocy przetwarzania serwerów, jak i zwiększania gęstości upakowania elementów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200