Wojna o biblioteki

Sun Microsystems i Microsoft zupełnie inaczej wyobrażają sobie przyszłość języka Java.

Sun Microsystems i Microsoft zupełnie inaczej wyobrażają sobie przyszłość języka Java.

Microsoft jawnie wypowiedział wojnę firmie Sun Microsystems, twórcy języka Java. Przedmiotem sporu jest udostępniona programistom w połowie lipca przez Suna br. biblioteka klas Java Foundation Classes (JFC), mająca umożliwić tworzenie aplikacji w tym języku. „Sun stara się uczynić z JFC własny system operacyjny" - przekonuje Steve Ballmer, wiceprezes firmy z Redmond. Jego zdaniem, aby aplikacje tworzone za pomocą bibliotek udostępnionych przez Suna były użyteczne i można było je uruchamiać na wielu platformach, JFC będzie rozszerzana o nowe funkcje, aż stanie się nowym systemem operacyjnym, konkurencyjnym do Windows. „To jest kolejna, podjęta przez Suna, próba zaistnienia na rynku systemów operacyjnych dla komputerów osobistych" - dodaje Steve Ballmer. Z oczywistych powodów Microsoft nie jest zainteresowany takim rozwojem wypadków. Jeżeli JFC stałaby się standardem, Microsoft utraciłby w znacznym stopniu kontrolę nad rozwojem aplikacji dla najpopularniejszego systemu operacyjnego.

Niezgodne biblioteki

JavaSoft, dział Sun Microsystems odpowiedzialny za rozwój Javy. udostępnił programistom biblioteki klas JFC, które mają umożliwiać sprawne tworzenie aplikacji w tym języku. Java Foundation Classes zostały opracowane przy współpracy Netscape Communications, IBM i Apple Computer, rywalizujących z Microsoftem (ostatnia z tych firm od sierpnia br. jest sprzymierzeńcem giganta z Redmond). JFC mają być umieszczane w nowym oprogramowaniu tych firm i w przeglądarkach internetowych. Będą one wspierane we wszystkich kolejnych wersjach Netscape Navigatora.

Microsoft zapowiedział natomiast, że wraz z jesienną premierą przeglądarki Internet Explorer 4.0 wprowadzi na rynek własne biblioteki klas dla Javy - Application Foundation Classes (AFC). W efekcie oznacza to, że tysiące twórców oprogramowania będzie musiało zdecydować, czy wybrać biblioteki Suna, czy jego konkurenta lub też wykorzystywać obie. To ostatnie rozwiązanie jest jednak mało prawdopodobne, z uwagi na to, że zwiększyłoby koszty produkcji oprogramowania.

Kłopoty ze standardem

Jeżeli firmy nie dojdą do porozumienia, problemy będą mieli również indywidualni użytkownicy i administratorzy, ponieważ np. applety napisane przy użyciu AFC nie będą współpracowały z przeglądarką Netscape'a. Może to być dużym utrudnieniem dla firm dokonujących transakcji przez Internet. Mogą one chcieć wykorzystywać aplikacje internetowe oparte na JFC Suna lub AFC Microsoftu, nie mogą jednak mieć kontroli nad tym, jaki standard wybiorą ich partnerzy lub klienci. W niektórych wypadkach konflikt może nawet uniemożliwić pracę firm opierających swoją działalność wyłącznie na WWW.

Kierownictwo Suna liczy, że Microsoft pod presją użytkowników zdecyduje się jednak na włączenie JFC do swojego systemu operacyjnego i innych aplikacji. „Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest takie samo, jak to, że Sun zacznie sprzedawać swój sprzęt z naszym Windows NT" - ripostuje dyrektor marketingu Microsoftu.

Niewykluczone, że o tym, czy Java rzeczywiście stanie się w przyszłości uniwersalnym językiem programowania, zadecyduje jeden z amerykańskich sędziów. „Każdy z naszych licencjobiorców zobowiązany jest do wykorzystywania w swoich produktach podstawowych części Javy. JFC należy do nich" - twierdzi wiceprezes JavaSoft. Licencja ta dotyczy także Microsoftu.


TOP 200