Wojna na rynku wirtualizacji?

Citrix zaczyna wyrastać na jedną z ważniejszych software'owych firm w branży rozwiązań dla centrów danych. Oferujący do niedawna tylko oprogramowanie do wirtualizacji i dostarczania aplikacji, po przejęciu firmy XenSource za 500 mln USD z impetem wchodzi na rynek wirtualizacji serwerów i desktopów, próbując stawić czoła królującej tam od dawna firmie VMware. Swoje plany w tej dziedzinie oraz produkty z nowej oferty firma zaprezentowała podczas dorocznej październikowej konferencji iForum.

Wirtualizacja jako technologia staje się jednym z najważniejszych trendów w centrach danych dużych (ale nie tylko) przedsiębiorstw. Umożliwia oszczędność pieniędzy, usprawnia realizowanie procedur disaster recovery i, co najważniejsze, przyspiesza procesy biznesowe. Daje także duże możliwości i pieniądze dostawcom - Citrix twierdzi, że dzięki przejęciu XenSource w ciągu najbliższych czterech lat zarobi 5 mld USD na rynku rozwiązań wirtualizacji serwerów i desktopów.

Transakcja ta sprawiła, że Citrix stał się jedną z niewielu firm na światowym rynku IT, która jest w stanie zaoferować kompleksową infrastrukturę dostarczania aplikacji, wykorzystującą metody wirtualizacji aplikacji, desktopu i serwera.

Po sfinalizowaniu przejęcia XenSource, Citrix wprowadził do oferty dwie nowe linie produktów - Citrix XenServer dla wirtualizacji serwera oraz Citrix XenDesktop dla wirtualizacji desktopu.

Citrix XenServer to platforma klasy enterprise, oparta na mechanizmie wirtualizacji Xen, umożliwiająca zarządzanie wirtualizacją serwerów w centrum danych. W skład rodziny produktów Citrix XenServer wchodzą bezpłatny Citrix XenServer Express Edition oraz bardziej wszechstronny Citrix XenServer Enterprise Edition (wcześniej znany jako XenEnterprise).

Citrix XenDesktop (ma być wprowadzony na rynek w pierwszej połowie 2008 r.) będzie pierwszym zintegrowanym systemem do dostarczania desktopów. Będzie zawierał kontroler dostarczania desktopu (wykorzystujący Citrix Desktop Server ze wsparciem protokołu ICA), infrastrukturę wirtualizacji Xen dla zarządzania wirtualnymi desktopami w centrum danych oraz - przy wykorzystaniu Citrix Provisioning Server - możliwość hostowania wirtualnych desktopów i przesyłania strumieniowego pojedynczych grafik desktopu do maszyn wirtualnych w centrum danych.

Citrix zapowiedział także kontynuowanie swojej współpracy z Microsoft (podobnie aktywną współpracę prowadziła firma XenSource), nazywając tą firmę swoim głównym partnerem technologicznym. Obie firmy współpracują w zakresie wirtualizacji desktopu i serwera, co ma na celu zapewnienie współdziałania Citrix XenServer, Citrix XenDesktop oraz hypervisora do wirtualizacji Viridian (teoretycznie konkurencyjnego wobec produktów wirtualizacyjnych Citrix), który już wkrótce ma pojawić się w ofercie Microsoftu dla systemów Windows.

Łatwe dzwonienie

Ciekawą technologią zaprezentowaną podczas iForum jest EasyCall - umożliwia ona wykonywanie połączeń telefonicznych bezpośrednio z aplikacji. Dzięki niej możliwe jest zestawienie połączenia pomiędzy zdefiniowanym wcześniej przez użytkownika jego telefonem (stacjonarnym lub komórkowym) a numerem telefonu wyświetlanym w aplikacji. Wszystko przy wykorzystaniu istniejącego systemu telefonicznego firmy.

Nowa funkcjonalność EasyCall jest standardowym bezpłatnym dodatkiem do Citrix NetScaler Platinum Edition (urządzenie umożliwiające przyspieszanie pracy aplikacji web) oraz systemu Citrix Presentation Server Platinum Edition do wirtualiacji i dostarczania aplikacji Windows. Klienci dostają uprawnienia do konkretnej liczby licencji EasyCall, gdy kupują lub aktualizują jakikolwiek produkt do wersji Platinum Edition. Licencje EasyCall są aktywowane poprzez urządzenie Citrix Communication Gateway. Sugerowana cena Communication Gateway wynosi 3500 USD i może obsłużyć około 4 tys. użytkowników końcowych.

EasyCall współpracuje zarówno z tradycyjną analogową telefonią stacjonarną, jak też telefonią IP. EasyCall zawiera także bazującą na SOA usługę XML, która może być zintegrowana w dowolnej aplikacji web lub stronie internetowej, umożliwiając stworzenie przycisku "Zadzwoń teraz". Rozwiązanie to jest pomyślane dla stron e-komercyjnych lub centrów danych chcących uprościć procedurę łączenia klienta z konsultantem.

Wciąż rozbudowywany CPS

Podczas konferencyjnych wystąpień najważniejszych osób w Citriksie można było odnieść wrażenie, że zapomnieli oni o flagowym produkcie firmy - Citrix Presentation Server, który umożliwia wirtualizowanie aplikacji i dostarczanie ich w postaci usług. Przedstawiciele firmy stanowczo temu zaprzeczają, wskazując na pojawianie się kolejnych funkcjonalności, które będą dostępne za darmo.

Jedną z zaprezentowanych nowych funkcji Citrix Presentation Servera jest SmartAuditor - umożliwia ona użytkownikom monitorowanie, nagrywanie i odtwarzanie określonych sesji aplikacyjnych realizowanych w ramach systemu Presentation Server (możliwe jest stworzenie polityk zapisywania sesji w zależności od roli użytkownika, rodzaju aplikacji czy jej wpływu na bezpieczeństwo transakcji). Pozwala to na lepsze spełnienie wymagań prawnych lub określonych wymogów wewnętrznych firm. Ma to ogromne znaczenie w firmach, które muszą spełniać rygorystyczne wymagania takich amerykańskich i europejskich ustaw jak Sarbanes-Oxley, HIPAA, Basel-II czy GLBA. Funkcja SmartAuditor jest dostępna dla firm używających systemu Citrix Presentation Server Platinum Edition z wykupionym planem subskrypcji aktualizacji.

Citrix Presentation Server został wyposażony także w funkcję oszczędzania energii PowerSmart. Zaprezentowano ją podczas konferencji iForum na serwerach HP ProLiant. Umożliwia ona klientom tworzenie polityk, które automatycznie wyłączają niektóre serwery wirtualizujące, jeśli natężenie ruchu aplikacyjnego w grupie serwerów spadnie poniżej pewnego, określonego poziomu. Pozwala to na dość znaczne oszczędności energii podczas pozaszczytowych godzin pracy firm. Nowa funkcja jest już dostępna na wszystkich serwerach HP z funkcję iLO, zaś od grudnia będzie można ją pobrać za darmo ze strony www.citrix.com/cdn.

XenServer preinstalowany

Citrix podpisał umowę z HP, na podstawie której pakiet Citrix XenServer Enterprise Edition (dawniej XenSource XenEnterprise) będzie oferowany na serwerach HP ProLiant oraz urządzeniach kasetowych HP BladeSystem. HP wskazuje przede wszystkim na korzyści płynące z wykorzystania funkcji XenMotion (umożliwia przenoszenie wirtualnych maszyn bez konieczności wyłączania ich pomiędzy fizycznymi serwerami) oraz XenCenter - skalowalnego systemu do zarządzania wirtualną infrastrukturą.

Podobna umowa została podpisana z Dellem. Ten producent będzie preinstalował uproszczoną wersję pakietu - Citrix XenServer OEM Edition na swoich serwerach z rodziny PowerEdge. Wersję tą będzie można łatwo rozbudować do pełnej poprzez kupno klucza aktualizacyjnego. Citrix XenServer będzie zaś wspierał rozwiązanie Dell OpenManage.

Citrix XenServer Enterprise Edition 4 jest już dostępny w serwerach HP, zaś Dell rozpocznie oferowanie serwerów z Citrix XenServer OEM Edition w pierwszym kwartale 2008 r. Cena pakietu Citrix XenServer Enterprise Edition 4 u obu producentów zaczyna się od 1599 USD za roczną subskrypcję na serwer dwuprocesorowy oraz 2499 za wieczystą licencję na serwer dwuprocesorowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200