Wnioski po Red Hat Summit 2017


W połowie maja br. w Bostonie odbyła się konferencja Red Hat Summit. Lenovo było platynowym sponsorem wydarzenia, dzięki czemu firmowe stoisko było znacznie większe niż w poprzednich latach. To oznaczało, że prezentując swoją ofertę i przedstawiając wysiłki w obszarze rozwiązań open source, podejmowane wspólnie z Intelem i Red Hat, dział Lenovo Data Center Group (DCG) był dobrze widoczny.

Głównym tematem tegorocznej konferencji były kontenery oraz transformacja technologiczna centrów danych i chmury. W tym obszarze dyskutowano w szczególności o orkiestracji kontenerów, hybrydowej chmurze, DevOps, rozwoju aplikacji z kontenerami oraz bezpieczeństwie.

Na stoisku Lenovo zaprezentowano sprzęt dla przedsiębiorstw, rozwiązania dla telekomunikacji umożliwiające wirtualizację funkcji sieciowych, rozwiązanie DevOps pozwalające na orkiestrację w warstwie kontenerów, integrację xClarity z ManageIQ (oprogramowaniem zarządzającym open source do obsługi wielu chmur), a także portfolio rozwiązań i usług DCG.

Uczestnicy konferencji odwiedzający stoisko Lenovo interesowali się zwłaszcza zagadnieniami związanymi z automatyzacją infrastruktury centrum danych, wdrażaniem systemów, rozwiązaniami opartymi na technologiach open source oraz chmurą i DevOps. Byli to głównie administratorzy oprogramowania i systemów. Choć tak naprawdę trudno wyróżnić jakąś grupę - pojawiali się specjaliści odpowiedzialni za różne obszary IT. Wielu z nich zadawało pytania dotyczące tego, jak można zarządzać systemami, monitorować je, automatyzować zadania przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi. Interesowały ich także w pełni zintegrowane rozwiązania.

Stoisko odwiedziło również kilku pracowników Red Hat, żeby powiedzieć, że podobają im się rozwiązania Lenovo, zwłaszcza w odniesieniu do OpenShift i CloudForms. Wyrażali zainteresowanie współpracą nad ich rozwojem. Zależało im, żeby udało się wypracować odpowiednie punkty integracji z naszym oprogramowaniem i sprzętem.

Znana, ale nie do końca

Jedną z rzeczy, która zdziwiła pracowników Lenovo obsługujących firmowe stoisko był fakt, że nie wszyscy odwiedzający wiedzieli, że Lenovo produkuje serwery. Owszem, kojarzyli markę, ale byli miło zaskoczeni, że technologie i rozwiązania Lenovo można spotkać w centrach danych.

Przedstawiciele Lenovo mieli przy okazji szansę na zmianę tego stanu rzeczy m.in. w trakcie dwóch 45-minutowych sesji. Pierwsza z nich dotyczyła tematu DevOps oraz platform orkiestracyjnych dla kontenerów (z Red Hat OpenShift), a druga - OpenStack oraz działań powiązanych z jego rozwojem prowadzonym przez zespoły Lenovo. W sesjach uczestniczyło niemal 70 osób, co było dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że równocześnie odbywało się od 10 do 12 takich sesji.

Kirk Skaugen, szef Lenovo DCG, wystąpił natomiast na głównej scenie w trakcie sesji otwierającej konferencję. Na sali było wówczas ok. 5 tys. osób. Zaprezentował innowacje Lenovo dla przedsiębiorstw, mówił o wizji firmy i podkreślił zaangażowanie w społeczność open source.

Wizja i strategia

Lenovo konsekwentnie zwiększa to zaangażowanie. Wykorzystując nowe rozwiązania, m.in. dla telekomunikacji, nową wersję platformy open source OP@L (Open Platform @ Lenovo), a także otwarcie zaawansowanego centrum technologicznego, w którego centrum zainteresowania znajdzie się chmura, firma chce przyspieszyć swoje działania i prowadzić je na większą skalę. Celem mają być potężne zintegrowane rozwiązania, które stanowić będą szkielet dla sieci mobilnych 5G oraz internetu rzeczy (IoT).

„Wiemy, że sieci 5G oraz IoT spowodują poważne zmiany w centrach danych. Odpowiedzią Lenovo są otwarte standardy i zintegrowana operacyjność, które pozwalają klientom uniknąć zamknięcia w wąskim ekosystemie jednego dostawcy, a przy tym zachować maksymalną elastyczność i szybkość działania, która pozwala wprowadzać na rynek nowe produkty oraz usługi w krótszym czasie” – mówił przed konferencją wiceprezes Lenovo, odpowiedzialny za globalny sektor telekomunikacyjny, Philippe Davy.

Główna strategia Lenovo polega na wspieraniu klientów w budowaniu centrów danych nowej generacji przy wykorzystaniu otwartych technologii. To odpowiedź na nowe, coraz bardziej palące potrzeby tworzenia zwinnych, ekonomicznych i elastycznych architektur.

„Pracując w ramach wyznaczanych przez społeczności open source, Lenovo agresywnie inwestuje w produkty, architekturę systemów oraz badania i rozwój, mając na celu tworzenie rozwiązań opartych na otwartych standardach. Wspólnie z Red Hat pomagamy ograniczać złożoność i koszty, a przy tym osiągać jeszcze większą elastyczność i wartość. Razem będziemy napędzać rozwój platform wirtualizacji funkcji sieciowych dla dostawców usług będących naszymi wspólnymi klientami” – zapowiadał na początku maja br. Brian Connors, wiceprezes Lenovo, odpowiadający za rozwój biznesu i rozwiązania IT nowej generacji.

„Cieszymy się z coraz większego zaangażowania Lenovo w społeczność open source. Jesteśmy także zadowoleni z naszych wzajemnych relacji koncentrujących się na inicjatywach dla sektora telekomunikacyjnego oraz chmury obliczeniowej. Chcemy razem pracować, żeby dostarczać certyfikowane rozwiązania, które pomogą klientom modernizować infrastrukturę, wykorzystywać nowe technologie i dostarczać klientom końcowym nowe usługi” – wtórował mu Scott Musson, wiceprezes odpowiedzialny w Red Hat za partnerstwa.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.