Wniosek rządu w sprawie TP S.A. w Trybunale

4 września br. rząd podjął decyzję o {{a:HTTP://www.computerworld.pl/news/122376.html}}wpisaniu Telekomunikacji Polskiej na listę{{/a}} spółek objętych tzw. złotą akcją, co jest równoznaczne z tym, że firma znajduje się faktycznie pod kontrolą rządu - skarb państwa ma w tych spółkach prawo weta przy podejmowaniu strategicznych decyzji.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Lewiatan, organizacja reprezentująca pracodawców prywatnych, w tym Telekomunikację, złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy wpisanie operatora na listę jest zgodne z prawem. Według prof. Huberta Izdebskiego, autora wniosku do TK, nie ma prawnego uzasadnienia dla wpisania TP SA na tę listę, gdyż TP nie odpowiada żadnemu z kryteriów spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego i bezpieczeństwa. Wniosek do TK w sprawie TP SA szykuje też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200