Włochy są kolejnym krajem, w którym Microsoft zbuduje swoją chmurę

Korporacja poinformowała, że uruchamia we Włoszech swój pierwszy region przetwarzania danych w chmurze. Jest on zlokalizowany na północy Włoch w Lombardii, gdzie docelowo powstaną trzy centra danych. Microsoft dołącza tym samy do takich dostawców usług chmurowych, którzy mają już takie regiony we Włoszech, jak Amazon Web Services (AWS), Google Cloud i Oracle.

Grafika: Microsoft

Nowy region w Lombardii dołączy do ponad 60 podobnych miejsc oferujących usługi chmurowe, które Microsoft posiada na całym świecie. Firma ma takich regionów w Europie 17, a włoski region po ukończeniu budowy będzie największy w Europie. Centra danych obsługujące włoską chmurę są budowane w ramach przyjętego przez Microsoft pięć lat temu programu „Ambizione Italia”, który przewiduje, że korporacja zainwestuje w jego rozwój kwotę 1,5 mld USD.

Przedsiębiorstwa będą mogły zacząć korzystać z usług nowego regionu już w nadchodzących tygodniach, używając na początek takich platform, jak Microsoft Azure i Microsoft 365. Microsoft zapowiada, że wkrótce poszerzy ofertę o dwie kolejne platformy: Dynamics 365 i Power Platform.

Zobacz również:

  • Raport chmurowy Computerworld już do pobrania
  • EY: transformacja cyfrowa wciąż priorytetem dla firm
  • Microsoft Edge i Google Chrome z lepszą obsługą obrazów SVG

Badanie przeprowadzone niedawno przez Microsoft i IDC pokazało, że uruchomienie regionu stworzy we Włoszech w ciągu najbliższych czterech lat ponad 200 tys. nowych miejsc pracy, a włoska gospodarka urośnie dzięki niemu o ok. 30 mld USD. Microsoft zapowiada, że region będzie świadczyć usługi włoskiej administracji publicznej w ramach programu National Strategic Hub.

Regiony oferujące usługi przetwarzania danych w chmurze powstają ostatnio w wiele miejscach na świecie. W zeszłym miesiącu Oracle zapowiedział, że otwiera swój nowy region chmurowy w Serbii, a wcześniej oddał taki region do eksploatacji w Singapurze. Również AWS niedawno uruchomił taki region w Malezji (koszt budowy wyniósł 6 mld USD). Google ogłosiłozamiar uruchomienia w nadchodzących miesiącach w paru krajach leżących na różnych kontynentach kilku nowych regionów chmurowych, nie podając jednak do publicznej wiadomości ich lokalizacji, wielkości czy kwot, jakie wyasygnuje na ich zbudowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200