Własny serwer aplikacji

Często pojawiają się informacje o tym, że stosowanie serwerów aplikacji pozwala na zmniejszenie obciążenia w sieci i zajętości przestrzeni dyskowej oraz ułatwia aktualizację aplikacji. Nie ma zaś opisu jak w prosty sposób dokonać tej operacji.

Często pojawiają się informacje o tym, że stosowanie serwerów aplikacji pozwala na zmniejszenie obciążenia w sieci i zajętości przestrzeni dyskowej oraz ułatwia aktualizację aplikacji. Nie ma zaś opisu jak w prosty sposób dokonać tej operacji.

Wiadomo, że przygotowanie aplikacji dla wielu użytkowników, działającej w sieci, jest zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym niż napisanie prostego programu obliczeniowego w C czy Fortranie i używanie go na jednym komputerze. W wielu firmach istnieje pilna potrzeba dopuszczenia do używania przez wielu użytkowników typowych aplikacji obliczeniowych, zaprogramowanych przez specjalistów od konkretnych zagadnień technicznych czy statystycznych, nie mających jednak pojęcia jak pisać programy do stosowania w sieci.

Oto prosty przepis na stworzenie serwera aplikacji, pod warunkiem, że jest to typowa aplikacja obliczeniowa, nie wymagająca skomplikowanych danych wejściowych, akceptująca je z tekstowego pliku wejściowego i mogąca zapisywać wyniki obliczeń w pliku o ustalonym formacie. Jedyne co naprawdę jest potrzebne to system sieciowy, który pozwoli użytkownikowi zapisywać w ustalonym miejscu pliki tekstowe na komputerze, działającym jako serwer aplikacji i pobierać z niego wyniki.

Najpierw tworzymy na serwerze aplikacji taką liczbę katalogów ilu jest użytkowników programu i przydzielamy im odpowiednie prawa dostępu do jednego z tych katalogów, co umożliwia ochronę indywidualnych danych. Następnie piszemy specjalny program (w dowolnym języku programowania lub w shellu Unixa), sprawdzający jedynie czy w którymś z tych katalogów nie pojawił się nowy plik danych wejściowych. Musi on być na tyle inteligentny, aby rozpoznać czy plik już jest kompletny, to znaczy nie jest nadal otwarty do uzupełniania zawartości. Następnie uruchamia aplikację obliczeniową podając na jej wejście wspomniany plik i nazwę pliku z wynikami (uzyskaną przez prostą modyfikację nazwy pliku wejściowego). Jeżeli korzystamy z niejednolitego środowiska sieciowego należy jeszcze upewnić się, czy wszyscy użytkownicy są w stanie zapisać we właściwym formacie plik wejściowy, co może wymagać napisania prostych programów do translacji. Serwer aplikacji gotowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200