Własna strona WWW

Jeśli ktoś nie ma dostępu do World Wide Weba, to i tak może utworzyć swoją ''Home Page''. Nawet jeśli sieć, w której pracuje, nie ma w ogóle serwera WWW . Co dziwniejsze służy do tego polecenie finger.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do World Wide Weba, to i tak może utworzyć swoją ''Home Page''. Nawet jeśli sieć, w której pracuje, nie ma w ogóle serwera WWW . Co dziwniejsze służy do tego polecenie finger.

Przypomnijmy sobie najpierw jak w systemach unixowych działa polecenie finger. Po pierwsze informuje ono kto w danym czasie jest zalogowany w systemie, a po drugie pozwala poznać dodatkowe dane o użytkownikach (takie jak imię i nazwisko czy miejsce pracy). Poza tym wyświetla dwa pliki .plan i .project (znajdujące się we własnym głównym katalogu), które użytkownik może zapełnić dowolną treścią. Jeśli nie ma tych plików, to zwyczajnie nie widać też planu. Oczywiście pliki te muszą mieć ustawione odpowiednie atrybuty (by były czytelne dla wszystkich), a każdemu trzeba udostępnić wejście do swojego głównego katalogu. Trzeba jeszcze pamiętać, że w niektórych systemach administratorzy ze względów bezpieczeństwa blokują to polecenie dla zewnętrznych użytkowników.

Na przykład wywołanie:

finger [email protected]

(sprawdzamy użytkownika o identyfikatorze idgpl na maszynie o adresie sam.nask.com.pl)

przywoła na ekran mniej więcej takie oto informacje:

Login name: idgpl

In real life: International Data Group

Directory: /usr/people/idgpl

Shell: /bin/csh

On since Jul 16 17:48:48 on ttyp0 from gandalf

Plan:

This .plan file has not been set up by its owner yet. He or she mightwant to do something like this:

Work: <phone number>

Home: <phone number optional>

Office Location:

Basic schedule: <hours or days at work>

Then again, variety is the spice of life.

Polecenie finger można wywołać także z poziomu World Wide Weba poprzez odpowiedni gateway. Wybierzmy sobie na przykład taki stworzony przez Douga Stevensona i wyślijmy polecenie (z przeglądarki rzecz jasna) w postaci:

http://www-bprc.mps.ohio-state.edu/cgi-bin/[email protected]

gdzie oczywiście pod dwa ostatnie człony należy podłożyć odpowiednie wartości. Na przykład, żeby dowiedzieć się

czegoś więcej o autorze niniejszego artykułu, wystarczy otworzyć odpowiedni URL:

http://www-bprc.mps.ohio-state.edu/cgi-bin/[email protected]

Oczywiście na świecie odpowiednich gatewayów jest całkiem sporo (z bliższych na przykład na wydziale MIM Uniwersytetu Warszawskiego:http://bull.mimuw.edu.pl/cgi-bin/finger/ ).

Teraz nadszedł czas na innowację. Jeśli do swojego pliku .plan wprowadzimy znaczniki HTML (czyli w rzeczywistości ten plik staje się opisem strony WWW), to korzystając z podanego wyżej wywołania, na przeglądarce z Netscape zobaczymy nie tylko standardowe informacje uzyskane poprzez finger, ale prawie kompletną stronę WWW zakodowaną w .plan. Piszę 'prawie', bowiem siłą rzeczy przeglądarka nie będzie w stanie zrealizować odwołań do lokalnych plików. Czyli, że swojego zdjęcia nie będzie można dodać. Jednak możliwość utworzenia własnej 'home page' na każdej sieci unixowej dołączonej do Internetu jest niewątpliwie bardzo atrakcyjna.

Niestety nie działa to z Mozaiką, ale dzisiaj i tak większość z nas posługuje się Navigatorem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200