Właściwy poziom usług

Problem przydzielania pasma sieciowego - według realnych potrzeb - poszczególnym aplikacjom pracującym w sieci nie jest tak prosty do rozwiązania jak się wcześniej wydawało.

Problem przydzielania pasma sieciowego - według realnych potrzeb - poszczególnym aplikacjom pracującym w sieci nie jest tak prosty do rozwiązania jak się wcześniej wydawało.

Możliwość gradacji poziomu oferowanych usług sieciowych (Quality of Service) to jedna z metod rozwiązania problemu przepełnionych sieci komputerowych. Zdaniem niektórych osób, implementacja usług QoS jest wręcz ważniejsza niż zwiększanie przepustowości sieci. Trudno jest bowiem co rok zmieniać architekturę sieci na coraz szybszą i przystosowywać ją do rosnących wymagań aplikacji.

Prostym rozwiązaniem jest QoS, czyli zdolność sieci do rezerwowania określonej przepustowości na potrzeby klientów sieciowych, którzy w danej chwili najbardziej jej potrzebują. Klientami takimi są np. aplikacje wideokonferencyjne, gdzie nawet najmniejsze zmniejszenie wymaganego pasma sieciowego niekorzystnie wpływa na jakość transmisji. Toteż warto na czas tej transmisji zmniejszyć przepustowość dostępną dla innych aplikacji.

Technologia umożliwiająca wprowadzenie QoS do sieci komputerowych, choć dostępna już w wielu produktach sieciowych, uważana jest jeszcze za niedojrzałą. Analitycy przewidują, że na kompleksowe rozwiązania trzeba będzie poczekać co najmniej do końca 1998 r. Dlatego też niewiele jest na świecie instalacji, które w pełni wykorzystują technologię QoS. Więcej jest za to firm, które testują to rozwiązanie w małym, wydzielonym fragmencie sieci. Jednak zdecydowana większość przekonana jest, że łatwiej jest zwiększyć przepustowość całej sieci niż implementować QoS, obejmujące sieć łącznie ze stacjami klienckimi.

Wiele znaczeń QoS

Co w zasadzie oznacza termin Quality of Service? Sieciowi teoretycy twierdzą, że oznacza on zdolność sieci do dynamicznego przyznawania gwarantowanej przepustowości dla różnych aplikacji bądź też transmisji danych w zależności od ich potrzeb. Ale producenci, którzy zaczęli oferować własne produkty implementujące QoS, tłumaczą ten termin na różne sposoby, w zależności od tego, co znajduje się w ich ofercie:

* Priorytetyzacja - pozwala nadawać ciągom danych różne priorytety, ale nie gwarantuje zapewnienia żądanej przepustowości.

* Stałe lub przełączane wirtualne połączenie - taka konfiguracja, która umożliwia zapewnienie określonej przepustowości między dwoma punktami sieci. Podobnie jakby między nimi znajdowała się prawdziwa linia dzierżawiona o tej samej przepustowości.

* Gwarancja odpowiedniego poziomu usług - często terminem tym posługują się dostawcy usług internetowych, którzy zapewniają swoim klientom określoną przepustowość łącza lub też określoną jego dostępność.

Problemy QoS

Wszyscy producenci sprzętu oferujący urządzenia sieciowe obsługujące QoS twierdzą, że technologia ta jest już w pełni gotowa do pracy. Nawet jeśli jest to zgodne z prawdą, to brakuje jeszcze drugiego niezbędnego elementu - oprogramowania, które potrafi praktycznie skorzystać z możliwości sprzętu i usług QoS.

A więc ile czasu upłynie jeszcze, zanim QoS się spopularyzuje? Jeff Thermond, wiceprezes 3Com, mówi, że łatwo jest obecnie zagwarantować określoną przepustowość między dwoma, określonymi punktami sieci, np. serwerami wideo. Ale zapewnienie żądanej przepustowości stacjom roboczym może zabrać jeszcze lata.

Dostępność QoS zależy w dużym stopniu od stosowanej technologii sieciowej. Rezerwacja pasma sieciowego jest najbardziej rozwinięta w technologii ATM. Frame Relay pozwala już nadawać priorytety przesyłanym pakietom, ale nie umożliwia rezerwacji pasma. Podobnie jest w Internecie.

Większość technologii sieciowych wykorzystywanych obecnie do budowy sieci szkieletowych nie oferuje jeszcze pełnych usług QoS. Co więcej, jest mało prawdopodobne, aby w ciągu najbliższego roku sytuacja ta uległa radykalnej zmianie.

Gdy urządzenia ATM, Frame Relay, Gigabit Ethernet i internetowe oferujące QoS będą już dostępne na rynku, to ich producenci będą musieli zapewnić ich właściwą współpracę. Nie będzie to jednak proste zadanie, jeśli weźmie się pod uwagę różnorodność standardów niezbędnych do oferowania usług QoS w różnych technologiach sieciowych. Ich integracja z pewnością będzie się wiązała z trudnościami, zważywszy na problemy, związane z powstawaniem tych standardów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200