Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Pracodawcy zatrudniając pracowników coraz częściej chcą znać ich predyspozycje.

Pracodawcy zatrudniając pracowników coraz częściej chcą znać ich predyspozycje.

Jedną z firm, która zajmuje się psychologią zawodową, jest SHL Polska. Nie wyszukuje pracowników na rynku, lecz na podstawie badań i testów selekcjonuje osoby przedstawione przez firmy i kwalifikowane na odpowiednie dla nich stanowiska. Oddział tej renomowanej brytyjskiej firmy działa od 1991 r. w Gdańsku. W przyszłym miesiącu SHL Polska otwiera biuro również w Warszawie.

SHL współpracuje z agencjami rekrutującymi pracowników. Wiele agencji "head hunters" ("łowców głów") ma certyfikat SHL, może samodzielnie przeprowadzać i interpretować testy psychologiczne przygotowane przez SHL i ponosi za to całkowitą odpowiedzialność.

Również w niektórych przedsiębiorstwach są specjalnie przeszkoleni pracownicy, którzy mają uprawnienia do korzystania z testów SHL.

W Polsce SHL współpracuje przede wszystkim z dużymi firmami zagranicznymi, np. Coca Cola, Bull, Makro Cash & Carry, oraz dużymi polskimi, np. Petrochemia Płock, ComputerLand, bankami, np. Bank Śląski, Bank Inicjatyw Gospodarczych. Niektóre koncerny współpracują z SHL w Polsce, mimo że należy to do strategii korporacyjnej firmy na świecie, np. ABB. Klientami SHL bywają także szybko rozwijające się średnie firmy polskie. Często muszą one szybko wyłonić kadrę kierowniczą spośród swojego personelu. "Jeśli się pomylą, to będą przez wiele miesięcy płacić ogromne pensje niewłaściwemu człowiekowi na stanowisku dyrektora czy handlowca i dodatkowo jeszcze ponosić koszty jego błędów. Ryzykują utratę swojej szansy rozwojowej i poważne kłopoty finansowe" - twierdzi Katarzyna Majewska z SHL Polska. Z pomocy tej firmy korzystają przedsiębiorstwa, które chcą poważnie inwestować w kadrę i uważają ją za swój największy kapitał.

Pracę psychologów w SHL wspomaga oprogramowanie - specjalistyczne systemy ekspertowe.Ich idea polega na przeniesieniu zasobów wiedzy eksperta do komputera, który wyposażony jest w specjalne reguły wnioskowania i język komunikacji z użytkownikiem. Użytkownicy zwracają się do komputera, gdy potrzebna jest im konkretna rada. System ekspertowy naśladuje człowieka, tyle że wielokrotnie szybciej i bezbłędnie "rozumuje". "Mam systemy analizy testów menedżerskich (predyspozycje i osobowość) oraz systemy do opisu stanowisk. Zostały stworzone w centrali firmy w W. Brytanii. Są przetłumaczone i zaadaptowane do polskich warunków" - mówi Barbara Paplińska z SHL Polska. Jednakże przesłanką ogromnej skuteczności testów (80% prawdopodobieństwa trafności) jest nie informatyka, lecz praca psychologów, którzy od 20 lat udoskonalają je.

"Analizy psychologiczne są bardzo potrzebne w przedsiębiorstwach. Wielu ludzi pracuje w stresie, myśląc że nic nie potrafią. Tymczasem każdy coś potrafi, musi tylko wiedzieć do czego to ma służyć. Można znaleźć twórcze stanowisko nawet dla informatyków, którzy na ogół są zarozumiali, egocentryczni i nieczuli na problrmy ludzi" - twierdzi Barbara Paplińska.

SHL zajmuje się doborem kadry dla przedsiębiorstw. Nie wyszukuje jednak pracowników na rynku, lecz na podstawie badań i testów selekcjonuje osoby przedstawione przez firmę na odpowiednie dla nich stanowiska.


TOP 200