Włącz cokolwiek

Microsoft planuje rozszerzenie wprowadzonej w 1992 r. specyfikacji plug-and-play.

Microsoft planuje rozszerzenie wprowadzonej w 1992 r. specyfikacji plug-and-play.

Zapewne jest to odpowiedź na coraz popularniejsze idee uniwersalnych sterowników, promowane przez inne firmy. Universal plug-and-play ma być następcą opracowanej przez przed kilku laty specyfikacji dołączania do komputerów urządzeń peryferyjnych. Ma poprawić współpracę niezależnych urządzeń i uprościć proces ich dołączania do sieci komputerowych. Modyfikacja specyfikacji stosowanej w systemach Windows jest konieczna za względu na wiele inicjatyw podejmowanych przez konkurentów Microsoftu. Za taką z pewnością należy uznać technologię Jini, nad którą pracuje Sun Microsystems. W pewnym stopniu konkurentem plug - and - play ma być również przygotowywana przez IBM, Ericssona i inne firmy technologia Bluetooth, która wykorzystuje łączność bezprzewodową.

Szybkie terminy

"Jako że urządzenia elektroniczne powszechnego użytku są coraz bardziej inteligentne, a różnica między nimi i komputerami zaczyna się zacierać, kluczową wartością dla użytkowników staje się ich zdolność do komunikacji z innymi urządzeniami" - wyjaśnia Craig Mundie, wiceprezes Microsoft Consumer Strategy Division.

Microsoft we współpracy m.in. z Intelem i Hewlett-Packardem przygotowuje ostateczną wersje specyfikacji i zestaw interfejsów programowych, które mają umożliwić konstrukcję urządzeń zgodnych z Universal plug-and-play. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że wraz z przykładami kodu źródłowego będą one udostępnione już podczas kwietniowej konferencji WinHec (Microsoft Windows Hardware Engineering Conference). Pierwsze urządzenia zgodne ze standardem Universal Plug and Play mają pojawić się na rynku już pod koniec tego roku. Jak zapewnia Microsoft, nowa technologia zostanie wprowadzona do systemu Windows 2000, a użytkownicy Windows 98 będą mogli skorzystać z wersji aktualizującej ich system operacyjny.

Universal plug-and-play wykorzystuje popularne formaty i protokoły transmisji, takie jak XML, IP (Internet Protocol) i TCP/IP. Ma umożliwić automatyczne wykrywanie i komunikację między urządzeniami przy zastosowaniu różnych standardowych interfejsów przewodowych lub bezprzewodowych (np. IrDA).

Czy to tylko straszak?

Niektórzy analitycy rynku uważają jednak, że trudno oczekiwać tak szybkiej implementacji i pojawienia się produktów zgodnych z tą specyfikacją jeszcze w tym roku. Ich zdaniem, zapowiedzi Microsoftu są raczej podyktowane chęcią osłabienia ewentualnej popularności Jini, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony producentów sprzętu elektronicznego przeznaczonego na rynek konsumencki.