Wkrótce premiera humanoidalnego robota firmy Tesla

Wszystko wskazuje na to, że Tesla zaprezentuje pod koniec września humanoidalnego robota, któremu nadała nazwę Optimus. Tym samym spekulacje mówiące o tym, że firma pracuje nad takich rozwiązaniem i zamierza zaistnieć na tym rynku, okazały się prawdziwe.

Grafika: Tesla

Tesla jest jedną z tych firm, która wyznacza kierunki rozwoju autonomicznych pojazdów i można się było spodziewać, że wcześniej czy później zainteresuje się robotyką. A ma ku temu solidne podstawy, gdyż projektuje nie tylko oprogramowanie AI i sieci neuronowe, ale również sprzęt używany do budowy robotów, taki jak czujniki czy różnego rodzaju siłowniki. Do tej pory Tesla instalowała takie urządzenia w samochodach, ale już wkrótce mogą się znaleźć w dwunożnych humanoidach.

Będą to roboty nowej generacji, gdyż w ostatniej dekadzie naukowcy poczynili znaczne postępy w takiej dziedzinie, jak replikowanie dwunożnego chodu człowieka, dzięki czemu projektowane ostatnio humanoidalne roboty (czyli takie, które poruszają się i zachowują jak człowiek) nie przypominają zupełnie nieporęcznych robotów, które produkowano jeszcze kilkanaście lat temu.

Zobacz również:

  • Jak zmniejszyć firmowe rachunki za prąd?
  • NASA wysyła robota-chirurga w kosmos
  • Elon Musk sięgnął po rezerwy i sprzedał sporą część akcji Tesli

Dlatego analitycy zadają sobie inne pytanie. Zastanawiają się mianowicie nie nad technicznymi aspektami tego rodzaju urządzeń, ale nad tym czy humanoidalny robot znajdzie zastosowanie w biznesie. Niektórzy są optymistami i sądzą, że jest to dobry moment i biznes co prawda nie bez oporów, ale zaakceptuje taki model. Inni – którzy są w większości – twierdzą jednak, że jest na to za wcześnie i trzeba jeszcze kilku lat, zanim humanoidalne roboty wkroczą na dobre zarówno do fabryk i biur, jak i do naszych domów. W tym ostatnim przypadku chodzi o tzw. robotykę domową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200