Wkrótce karty SIM odejdą do lamusa

Użytkownicy telefonów komórek i smartfonów dobrze wiedzą, jak bardzo niewygodna jest operacja zmiany operatora świadczącego nam swoje usługi. Trzeba wtedy ingerować w warstwę sprzętową urządzenia i zmienić kartę SIM na inną. Dzięki wynalazkowi noszącemu nazwę eSIM będziemy w stanie zrobić to nie tylko bardzo szybko, ale też bez konieczności zakupu i instalowania w urządzeniu kolejnej karty SIM.

Termin eSIM to skrót od słów embedded SIM (samo słowo SIM wywodzi się natomiast od słów Subscriber Identity Module; moduł identyfikacji subskrybenta). Mając smartfon wspierający taką technologie, będziemy mogli w każdej chwili zmienić operatora, niezależnie od tego czy dotyczy to operatorów działających w jednym kraju, czy wtedy gdy przekraczamy granicę innego kraju. Również wtedy nie będziemy musieli zaopatrywać się w nową kartę SIM. Wystarczy, że wykonamy kilka prostych czynności.

Wśród znanych firm telekomunikacyjnych wspierających technologię eSIM znajdują się tacy potentaci działający na tym rynku, jak AT&T, Verizon, Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica oraz T-Mobile. Wszyscy oni deklarują, że zaoferują swoim klientom w pewnym momencie usługę Remote Provisioning of eSIM, dzięki której będą oni zapomnieć, że zmiana operatora wiąże się również z koniecznością zmiany karty SIM.

Zobacz również:

  • iPhone z 2007 roku sprzedany na aukcji za rekordową kwotę
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice

Smartfony wspierające omawianą tu technologie zawierają wbudowaną na stałe kartę eSIM. Jest ona bardzo mała (dużo mniejsza od używanych obecnie standardowych kart SIM, kart Mini SIM, kart Micro SIM i kart Nano SIM, gdyż ma wymiary 6 x 5 mm) i wspiera dwa zaakceptowane przez GSMA standardy: Remote Provisioning i M2M (Machine to Machine).

Jak dotąd technologię eSIM wspierają tylko smartfony firmy Google (Pixel 2 i Pixel 2 XL) oraz jeden z modeli inteligentnych zegarków firmy Apple (Apple Watch 3). Wiadomo już, że wkrótce karty eSIM zostaną też wbudowane w smartfony iPhone oraz Samsung Galaxy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200