Wkrótce akceptacja standardu iSCSI

Wydaje się, że standard iSCSI zostanie wreszcie ratyfikowany przez Internet Engineering Task Force. Producenci pamięci masowych nie będą już mieli wymówki, że nie oferują urządzeń obsługujących technologię iSCSI, ponieważ nie ma standardu.

A rynek produktów iSCSI ruszy na dobre dopiero wtedy, gdy do akcji wkroczą pełną parą tacy dostawcy jak EMC czy HP. Jak dotąd macierze dysków obsługujące technologię iSCSI znajdziemy tylko w ofertach firm IBM i Eurologic. Dobrze poinformowane źródła podają, że EMC testuje obecnie macierz średniej klasy linii Clariion (obsługującą iSCSI). W sprzedaży produkt ma się pojawić jeszcze w pierwszej połowie tego roku. HP ma w planach wprowadzenie technologii iSCSI do swoich produktów serii StorageWorks.

Grupa robocza IP Storage Working Group poinformowała, że specyfikacja iSCSI powinna zostać zaakceptowana przez IETF w marcu br. Protokół iSCSI pozwala transportować dane SCSI przez sieci IP, co ułatwia zadanie zarządzania pamięciami masowymi. Zainteresowanie tą technologią wzrasta, o czym świadczą informacje ujawnione podczas styczniowej konferencji Server I/O Conference (Monterey, Kalifornia).

Firma EqualLogic zapowiada wprowadzenie na rynek jeszcze w tym roku macierzy dyskowych iSCSI, które zastąpią jej stacje NAS. Okapi Storage przygotowuje urządzenie dysk-dysk-taśma (noszące nazwę ipXcelerator D2D2T), które używa protokołu iSCSI do wykonywania kopii zapasowych danych z serwerów na tanie dyski Serial ATA. Firma Alacritech pracuje nad sterownikami iSCSI dla serwerów Linux, a Cenata Networks kończy prace nad jednym z pierwszych sterowników iSCSI dla serwerów Solaris SPARC.

Protokół iSCSI jest wprowadzany do oprogramowania oraz do trzech typów urządzeń: adapterów Gigabit Ethernet (Host Bus Adapter), przełączników i ruterów iSCSI, oraz do pamięci masowych (stacje docelowe).

Sterowniki i adaptery iSCSI mają w swoich ofertach Cisco, IBM, Alacritech, Intel, Qlogic i Emulex. Adaptery komunikują się z docelowymi stacjami pamięci (lub z ruterami IP obsługującymi pamięci masowe - produkowanymi przez takie firmy jak Cisco, Nishan Systems, SANRAD czy Stonefly Networks - które wymieniają dane z macierzami dyskowymi SCSI lub Fibre Channel). Praktyka wykazuje, że obecnie to drugie rozwiązanie (rutery i przełączniki iSCSI) cieszą się większym powodzeniem.


TOP 200