Wkrótce SP3 do XP

Windows XP Service Pack 3 to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również istotne zwiększenie wydajności tego starzejącego się systemu operacyjnego.

Windows XP Service Pack 3 to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również istotne zwiększenie wydajności tego starzejącego się systemu operacyjnego.

Microsoft udostępnił 15 tys. zarejestrowanych testerów wersji RC (Release Candidate) trzeciego zestawu uaktualnień i poprawek dla Windows XP - SP3. Nastąpiło to w zaledwie kilka dni po premierze beta Service Pack 1 dla Windows Vista. SP3 dla Windows XP będzie jednocześnie ostatnim znaczącym uaktualnieniem dla tego systemu operacyjnego. Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że jego premiera planowana jest na pierwszą połowę 2008 r., choć firma zastrzega, że termin ten jest "elastyczny".

"Termin może zostać zmieniony, jeśli użytkownicy testujący dodatek zasugerują nam wprowadzenie do niego dodatkowych zmian" - mówi rzecznik koncernu z Redmond. Wiadomo już, że Microsoft chce w pewnym momencie opublikować wersję testową SP3, która będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, a nie jedynie zarejestrowanych testerów. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Z lakonicznych informacji Microsoftu na temat SP3 wynika, że dodatek będzie zawierał ok. 1000 różnych poprawek i usprawnień, a także co najmniej cztery nowe funkcje. Część z nich będzie zapożyczona z systemu Windows Vista. Warto przypomnieć, że Windows XP zadebiutował pod koniec 2001 r. Ostatnie znaczące uaktualnienie dla tego systemu - Service Pack 2 - pojawiło się zaś w sierpniu 2004 r.

Z pierwszych informacji o wynikach testów SP3 wynika, że oprogramowanie to zwiększy wydajność Office nawet o 10% w porównaniu z systemem wykorzystującym zestaw SP2. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele Devil Mountain Software - "Byliśmy mile zaskoczeni, że Windows XP SP3 powoduje istotny, mierzalny wzrost wydajności tego starzejącego się systemu operacyjnego". Do testów Devil Mountain wykorzystała własny zestaw benchmarków OfficeBench oraz notebook z zainstalowanym pakietem .

Przez większość użytkowników SP3 jest uznawany przede wszystkim za zintegrowany zestaw poprawek eliminujących luki bezpieczeństwa. Dlatego też istotna poprawa wydajności może być dla nich zaskoczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki temu SP3 bardzo zyska na popularności i po opublikowaniu tego pakietu wszyscy, którzy nie kwapią się do migracji na Vista, powinni się nim zainteresować. Warto też zauważyć, że według Devil Mountain oprogramowanie Office działa blisko dwukrotnie wydajniej pod kontrolą Windows XP SP3 niż systemu Vista SP1. Przedstawiciele Microsoftu podkreślają jednak, że SP1 jest dopiero w fazie opracowywania i dlatego wyniki testów należy traktować z rezerwą


TOP 200