Wizja Oracle sprzedaży sprzętu Suna i obecnych partnerów

Można być pewnym, że amerykański koncern będzie kontynuował drogę wyznaczoną przez rozwiązania bazodanowe linii Exadata.

Połączenie rozwiązań sprzętowych Sun z odpowiednio zoptymalizowanymi i rozbudowanymi pod kątem możliwości sprzętu systemami bazodanowymi daje wymierne korzyści dla klientów oraz coraz istotniejsze źródło przychodów Oracle.

Wiadomo jednak, że strategia Oracle w odniesieniu do rozwiązań sprzętowych Sun zakłada m.in. kontynuację rozwoju układów rodziny UltraSPARC T3 oraz opartych na nich rozwiązaniach serwerowych. Kontynuowana będzie również dotychczasowa współpraca z Fujitsu w zakresie rozwoju serwerów linii M. Rozwijane będą również macierze dyskowe klasy średniej z serii 6000 i hybrydowe serwery linii 7000.

"Nie oznacza to jednak, że przestaniemy sprzedawać samodzielną bazę danych" - zapewnia Michał Kuratczyk, architekt systemów informatycznych w Oracle Polska. Integracja oferty sprzętowej i aplikacyjnej Oracle ma wykraczać poza rozwiązania stricte bazodanowe. "Nasza oferta zmierza w kierunku uproszczenia działań podejmowanych po stronie klienta. Chodzi m.in. o ominięcie procesu integracji" - mówi Grzegorz Grunwald, dyrektor ds. współpracy z partnerami w Oracle Polska. Według niego, potencjał wynikające z integracji oferty aplikacji biznesowych Oracle i sprzętu Sun jest ogromny. W zestawie z maszynami Sun oferowane może być m.in. oprogramowanie linii JDEdwards, Siebel oraz pakiet Oracle E-Business Suite.

Zobacz również:

  • Oracle Fusion Cloud ERP w kwadracie Gartnera

"Zakup gotowego pakietu to duże ułatwienie dla klientów. Na naszym rynku takie pakiety oferują już partnerzy wspólni dla Oracle i Sun. Mówi się też o gotowych propozycjach w zakresie rozwiązań analitycznych przystosowanych do potrzeb organizacji na różnych szczeblach działalności" - podkreśla Grzegorz Grunwald. Aplikacje oferowane w predefiniowanych zestawach mają być zoptymalizowane i sparametryzowane pod kątem możliwości dostarczanego wraz z nimi sprzętu. Dodatkową korzyścią wynikającą z takiej integracji mają być dedykowane funkcjonalności niedostępne w innych konfiguracjach.

"Nie ma co ukrywać, że Sun był postrzegany jako firma sprzętowa niezależnie od podejmowanych przez nas działań. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się ofercie aplikacyjnej Suna to widać, że jest w niej kilka wisienek" - mówi Zbigniew Swoczyna, architekt systemów pamięci masowych w Oracle (dawniej Sun Microsystems Poland). Według niego, szczególnie przydatnymi rozwiązaniami Sun - z punktu widzenia Oracle - mogą być m.in. aplikacje z zakresu zarządzania tożsamością, oprogramowanie wirtualizacyjne i integracyjne oraz narzędzia programistyczne. "Sun ze swoimi rozwiązaniami był pewnym standardem w różnych wąskich sektorach - m.in. w telekomunikacji" - podkreśla.

Czytaj też

Sun Microsystems Poland już oficjalnie częścią Oracle Polska

Od 1 lipca polskie oddziały Oracle i Sun to formalnie jedna firma. Integracja zespołu jeszcze trwa. Podobnie przygotowania do przeprowadzki. Zmienia się też m.in. sposób licencjonowania rozwiązań Suna.

Przejmując Suna Oracle zyskał również dostęp do wiedzy technicznej związanej m.in. z rozwojem sprzętu, czy wyspecjalizowanego oprogramowania. Wykorzystanie know-how - wespół z rozwiązaniami Sun Microsystems - w ramach oferty Oracle ma przekładać się na wymierne korzyści dla klientów. Z drugiej strony wiele wskazuje na to, że szczegółowe plany rozwoju oferty Oracle w zakresie sprzętu dopiero się krystalizują. "Oficjalnie Sun nie mógł rozmawiać z Oracle o wspólnej ofercie do czasu zakończenia fuzji. Wielomiesięczne postępowanie Komisji Europejskiej to gigantyczny stracony czas" - mówi Michał Kuratczyk.

Wiadomo jednak, że strategia Oracle w odniesieniu do rozwiązań sprzętowych Sun zakłada m.in. kontynuację rozwoju układów rodziny UltraSPARC T3 oraz opartych na nich rozwiązaniach serwerowych. Kontynuowana będzie również dotychczasowa współpraca z Fujitsu w zakresie rozwoju serwerów linii M. Rozwijane będą również macierze dyskowe klasy średniej z serii 6000 i hybrydowe serwery linii 7000. Te ostatnie mają zyskiwać m.in. funkcje związane z deduplikacją danych, nowe rozwiązania sprzętowe i dedykowane aplikacje. Oracle zamierza zadbać również o stabilny rozwój systemów składowania danych opartych na nośnikach taśmowych.

Z drugiej strony Sun zrezygnował ze współpracy z Hitachi Data Systems. Już po zamknięciu fuzji decyzję tą potwierdzili przedstawiciele kierownictwa Oracle. Oznacza to stopniowe wycofywanie ze sprzedaży macierzy dyskowych Sun serii 9000. Niezależnie od tego rozwiązania sprzętowe Sun wespół z produktami aplikacyjnymi Oracle mają dać podstawę do tworzenia nowych, dedykowanych systemów. Integracja oferty ma również przyczynić się do zmniejszenia kosztów utrzymaniowych rozwiązań łączących dotychczasowe produkty Sun z rozwiązaniami Oracle. Z wcześniejszych deklaracji władz koncernu wynika, że sprzętowe rozwiązania Oracle mają być również rozwijane pod kątem przetwarzania wielkoskalowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200